بی‌اشتهایی را جدی بگیرید، می‌تواند علامت سرطان معده باشد

رییس سومین کنگره سرطان‌های دستگاه گوارش، گفت: یک بی‌اشتهایی به تنهایی می‌تواند اولین علامت سرطان معده باشد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران - واحد علوم پزشکی ایران، دکتر محمد رضا کلانتر معتمد، در حاشیه سومین کنگره سرطان‌های دستگاه گوارش، افزود: میزان عمر بیمار مبتلا به سرطان معده بستگی به زمان تشخیص دارد.

وی با بیان اینکه گاهی بیماران تمام علائم گوارشی مرتبط با سرطان معده را جدی نگرفته و هنگامی مراجعه می‌کنند که سرطان در تمام حفره شکمی آنها پخش شده است، گفت: در این حالت بیمار کمتر از یک سال عمر خواهد کرد.

متخصص جراحی عمومی ادامه داد: این در حالیست که بیمارانی که به موقع تشخیص داده شده و مورد درمان قرار می‌گیرند، سال‌های طولانی به زندگی خود ادامه خواهند داد.

دکتر کلانتر معتمد ادامه داد: در حال حاضر تعداد بیمارانی که پس از تشخیص تا 5 سال زنده بمانند در کشور ما زیاد بالا نیست اما با آشنا کردن مردم، تشخیص و درمان به موقع نتیجه بسیار بهتری خواهیم داشت.

 

40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری و درمان هستند

دکتر محمد اسماعیل اکبری، رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سرطان معده در سرطان‌های مردان مقام اول را دارد؛ گفت : 40 درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و 40 درصد سرطان‌ها نیز قابل درمان هستند که برای انجام این مهم احتیاج به برنامه مدونی داریم که هم باید دولت در این زمینه بسیار فعال شود و هم مردم باید متوجه باشند که برنامه پیشگیری حدود 30 سال پس از شروع جواب خواهد داد و لذا مردم باید دولت ها را تشویق به این کار کنند و از دولتی که این کار را آغاز می کند قدردانی کنند اگر چه که نتیجه آن سال ها بعد و در زمانی که فرد دیگری عهده دار دولت است ، مشخص شود .

به گزارش ایسنا، این فوق تخصص جراحی سرطان با بیان اینکه چنین کاری در دنیای غرب در حال اتفاق افتادن است و در 15 سال آینده سرطان در آن کشورها 7 تا 10 درصد افزایش پیدا می کند در صورتی که در کشور ما و کشورهای مشابه ما به حدود 3 برابر می رسد.

وی در خصوص علت این افزایش به بالا رفتن مصرف سیگار و چربی حیوانی اشاره کرد و گفت: هر 300 متر از خیابان‌های اصلی شهر، یک فست فود باز شده است و ما 15 سال بعد باید جوابگوی دختران و پسران جوانی باشیم که از این غذاها می خورند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید