با اعلام کاهش میزان مصرف استامینوفن کدئینه؛

مشاور اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، با اشاره به کاهش میزان مصرف استامینوفن کدئینه در سال گذشته و جاری متعاقب کاهش دوز کدئین آن گفت:‌ از این رو این دارو از سطح بازار مصرف جمع آوری نخواهد شد.

دکتر علی صفا، در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که بررسی‌های سالهای پیشین حاکی از افزایش مصرف استامینوفن کدئینه به نسبت قرص ساده استامینوفن بوده است در ادامه توضیح داد: نتایج این بررسی‌ها ما را بر آن داشت تا میزان کدئین موجود در استامینوفن کدئینه را به نصف (از 20 به 10 میلی گرم) کاهش دهیم.

وی، افزود: متعاقب کاهش میزان کدئین موجود در دارو با میزان مصرف کمتر آن از سوی هموطنان مواجه شدیم؛ از این رو دیگر نیازی به جمع آوری استامینوفن کدئینه از سطح داروخانه‌های کشور احساس نمی‌شود.

مشاور اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، در ادامه افزود: دریافت استامینوفن کدئینه از داروخانه‌ها نظیر هر داوری مخدر دیگری چون ترامادول برای جلوگیری از بروز سوء مصرف آن نیازمند ارایه نسخه است.

دکتر صفا، در پایان به هموطنان توصیه کرد: بهتر است در موارد لزوم نظیر کاهش درد و تب از داروهای مسکن OTC (بدون نیاز به نسخه) ایبوپروفن، ‌دیکلوفناک سدیم و استامینوفن ساده با ایمنی بیشتر را استفاده کنند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 8 بازدید