لیونی یک گام دیگر تا نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی فاصله دارد

وزیرخارجه رژیم صهیونیستی با اختلاف کمی از رقیبش شائول موفاز در انتخابات رهبری حزب کادیما به پیروزی دست یافت و به این ترتیب راه برای وی جهت دستیابی به پست نخست‌وزیری این رژیم و جانشینی ایهود المرت که به دلیل رسوایی‌های مالی مجبور به کناره‌گیری شده، هموار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبر گزاری فرانسه، کمیسیون مرکزی انتخابات در رژیم صهیونیستی اعلام کرد: تزیپی لیونی، وزیرخارجه در یک رقابت بسیار نزدیک با کسب ‌١/۴٣ درصد آرا بر شائول موفاز، وزیر راه این رژیم که موفق به کسب ‌۴٢ درصد آرا شد، یعنی تنها با اختلاف ‌١/١ درصد آرا، پیشی گرفت.

پس از اعلام پیروزی لیونی با کسب ‌۴٨ درصد آرا که از ‌۴٠ درصد مورد نیاز برای دستیبابی به رهبری حزب کادیما بسیار بیشتر بود، ایهود المرت، نخست‌وزیر این رژیم به وی تبریک گفت و قول داد که همکاری کاملی با وی داشته باشد.

لیونی اعلام کرده است که به زودی و در اسرع وقت دولت جدید را تشکیل خواهد داد.

وی تاکید کرد: من از همین فردا دیدار با نمایندگان دیگر احزاب پارلمان را برای تشکیل یک ائتلاف جدید آغاز می کنم. من به موفاز، شتریت و دیچر برای کمک به ایجاد ثبات رد کشور نیاز دارم.

لیونی که ریاست مذاکرات تحت حمایت آمریکا با فلسطینیان را برعهده دارد ‌۴٢ روز برای تشکیل دولت جهت جلوگیری از انتخابات زودهنگام فرصت دارد. براساس نظرسنجی‌ها در صورت برگزاری انتخابات حزب راست‌گرای لیکود پیروز خواهد شد.

لیونی، جاسوس سابق موساد پس از اعلام نتایج در جمع حامیانش گفت: شما مثل یک شیر جنگیدید، همیشه بهترین‌ها پیروز می شوند. من حداکثر تلاش خود را برای اینکه شما را ناامید نکنم به کار می گیرم. من می‌خواهم بهترین‌ها را برای کشورم بدست آورم.

این پیروزی جایگاه لیونی ‌۵٠ ساله را به عنوان قوی‌ترین زن در اسراییل تثبیت کرد و می‌توان وی را نسخه بدل گلدا مایر، اولین نخست‌وزیر زن در رژیم صهیونیستی دانست.

المرت در گفت‌وگوی تلفنی با لیونی ضمن تبریک به وی اطمینان داد که می تواند از حمایت کامل وی برخوردار شود.

تا تایید دولت ائتلافی بعدی در پارلمان؛ المرت به عنوان نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی فعالیت خواهد کرد.

موفاز نیز در تماس تلفنی با لیونی پیروزی وی را تبریک گفت.

دستیار موفاز گفت: نتایج بطرز جالب و عجیبی بسیار نزدیک به هم بودند.

براساس نتایج آرا میر شتریت، و آوی دیچر، دیگر کاندیداهای رهبری کادیما هرکدام موفق به کسب ‌٧ درصد آرا شده‌اند.

با این حال بعید به نظر می رسد که اغتشاش‌های سیاسی رژیم صهیونیستی با این انتخابات به پایان برسد. هنوز نااطمینانی‌هایی نسبت به اینکه آیا لیونی واقعا قادر به تشکیل دولتی که بتواند کار آیی لازم را داشته باشد، وجود دارد.

این مشکلات سیاسی در درون رژیم صهیونیستی دستیابی به صلح در خاورمیانه را تا پایان سال جاری با یک علامت سوال بزرگ مواجه ساخته است؛ هدفی که المرت و عباس، رهبر تشکیلات خدگردان فلسطین بسیار به آن اتکا کرده بودند.

اسحاق بن ایزراییل، از اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی گفت: لیونی روند صلح را ادامه خواهد داد. روند صلح بخشی از دستورکار لیونی و یکی از دلایل اصلی برای انتخاب وی است.

صائب عریقات، مذاکره کننده فلسطینی گفت که انتخابات مساله داخلی اسراییل است اما ما امیدواریم که این انتخابات به بازگشت ثبات منجر شود.

عریقات تاکید کرد: امیدواریم که مذاکرات جامع و جدی برگزار شود و رای دهندگان اسراییلی با نابودی شهرک‌ها و دیوار حائل و همکاری جدی با شرکای فلسطینی موافقت کنند.

رائد صالح، وزیر اطلاع‌رسانی فلسطین نیز به خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار داشت: ما از نتایج انتخابات اسراییل استقبال کرده و حاضریم با نخست‌وزیر جدید اسراییل نیز وارد مذاکره شویم. ما امیدواریم که نخست‌وزیر جدید آماده دستیابی به معاهده صلح با فلسطینیان و پایان دادن به اشغالگری باشد و اجازه دهد که کشور مستقل فلسطین در کنار اسراییل تشکیل شود

/ 0 نظر / 2 بازدید