افتتاح بزرگترین تجهیزات آزمایشگاهی ساخت بشر

قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات جهان که با هدف کشف اسرار کائنات طراحی شده، روز چهارشنبه(20 شهریورماه) با گسیل نخستین پرتو پروتونی در تونل عظیم LHC راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تجهیزات قدرتمند مرکز تحقیقات هسته‌یی اروپا(سرن) موسوم به (LHC (LARGE HADRON COLLIDER در یک تونل زیرزمینی به شکل دایره‌ای با محیط 27 کیلومتر مستقر است.

شتابگر اروپایی قرار است حالت‌ها و شرایط درست بعد از پدیده بیگ بنگ یا انفجار بزرگ را دوباره خلق کند تا موقعیت برای مطالعه و تحقیقات دانشمندان فراهم شود.

بسیاری از دانشمندان معتقدند که جهان پس از پدیده انفجار بزرگ شکل گرفته است.

این شتابگر در جست‌وجوی برخورد دو پرتو از ذرات در سرعتی نزدیک به سرعت نور خواهد بود.

LHC با تولید پرتوهایی که هفت برابر بیشتر از پرتوهای تولید شده توسط هر نوع دستگاه شتابگر در گذشته، انرژی دارد، مرز جدیدی را در دانش فیزیک مورد مطالعه قرار خواهد داد.

به کمک این تجهیزات قرار است شعاع های حاوی ذرات پروتون با سرعتی نزدیک به سرعت نور به یکدیگر تابیده و با هم برخورد کنند. در نتیجه بر خورد مستقیم آنها انتظار می رود حرارتی ایجاد شود که مقدار آن یک تریلیون درجه سانتیگراد تخمین زده می شود.

حرارت ناشی از برخورد مشتقات اتم به ایجاد نقطه سیاهی می انجامد که دارای غلظت فوق العاده است. این غلظت بالا، به نوبه خود جاذبه ای ایجاد می کند که در نتیجه آن محیط اطراف نقطه سیاه، به درون آن بلعیده می شوند.

قدرت کشش و مکندگی سیاهچاله ها به حدی است که حتی نورهای اطراف آن نیز به درون نقطه سیاه فرو می روند، به این دلیل نقطه سیاه قابل رویت نیست!

شتابگر عظیم سرن که این تجربه بزرگ را در اندازه ای کوچک تکرار می‌کند در فاصله هشت تا 11 ماه آگوست ( ماه میلادی گذشته) مورد آزمایش قرار گرفته بود.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران یادآورشدند که روشن کردن و راه‌اندازی این شتابگر به سادگی زدن یک کلید نیست.

هر یک از هشت بخش این شتابگر باید تا دمای عملیات آنها که 271- درجه سیلسیوس و سردتر از فضای خارجی است، خنک شود.

در حال حاضر این مرحله به نتیجه موفقیت آمیزی رسیده اما آزمایش‌های الکتریکی باید دنبال شوند.

دانشمندان امیدوارند که این آزمایش به آنها در زمینه کشف پاسخ سوالات اساسی مانند این که ذرات چطور چگالی سبک می‌کنند، کمک کند.

آنها همچنین به بررسی و کاوش روی ماده مرموز کائنات(ماده تاریک) خواهند پرداخت.

برخی از دانشمندان و مردم ابراز نگرانی کرده بودند که این آزمایش که شبیه سازی پدیده انفجار بزرگ است، ممکن است منجر به نابودی زمین شود، اما سخنگوی سازمان اروپایی تحقیقات هسته‌یی (سرن) تاکید کرد که این تصورات بی‌اساس است

/ 0 نظر / 2 بازدید