رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فن‌آوری با اشاره به انتشار بیش از 100 عنوان مجله انگلیسی توسط دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی کشور، اسامی پنج مجله انگلیسی ایرانی برتر نمایه شده در ISC را اعلام کرد.

دکتر جعفر مهراد، رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: یکی از هدف‌های ISC تعیین رتبه و ضریب تاثیر مجلاتی است که در کشورهای اسلامی منتشر می‌شوند.

وی با اشاره به این که تعداد مجلاتی نیز که به زبان انگلیسی توسط سایر کشورهای اسلامی منتشر می‌شوند، بسیار زیاد است، اظهار کرد: پردازش و تحلیل استنادی این مجلات در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام آغاز شده و پنج مجله انگلیسی که توسط دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایران منتشر می‌شوند، در این نظام دارای رتبه و ضریب تاثیر هستند.

دکتر مهراد ادامه داَد: در موسسه اطلاعات علمی ISI نیز شش مجله علمی انگلیسی زبان ایران دارای ضریب تاثیر هستند و بدین ترتیب جمع مجلات انگلیسی ایران که از ضریب تاثیر برخوردارند به 11 مجله می‌رسد.

رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فن‌آوری تصریح کرد: مجله‌ IRANIAN JOURNAL OF MATERIAL SCIENCE AND ENGINEERING از انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران با ضریب تاثیر 143/0 رتبه‌ اول و مجله IRANIAN BIOMEDICAL JOURNAL با ضریب تاثیر 020/0 که توسط انستیتو پاستور منتشر می‌شود، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.همچنین مجله INTRNATIONAL JOURNAL OF ENGINEERING از انتشارات پژوهشگاه مواد و انرژی نیز با ضریب تاثیر 016/0 در جایگاه سوم قرار دارد و مجله INTRNATIONAL JOURNAL OF ENGINEERING SCIENCE از دانشگاه علم و صنعت ایران نیز با ضریب تاثیر 016/0 رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

مهراد ادامه داد: پنجمین مجله انگلیسی زبان ایران مجله ARCHIVES OF IRANIAN MEDICINE است که از سوی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود و ضریب تاثیر آن 012/0 است.

دکتر مهراد با بیان این که دسترسی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و فن‌آوری به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC بسیار آسان است، خاطر نشان کرد: هم اکنون ISC در تعیین مرتبه علمی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نقش اولیه دارد و آیین‌نامه ارتقای مرتبه علمی توسط وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فن‌آوری ابلاغ شده و مقرر است این آیین‌نامه از اول بهمن ماه 1387 توسط هیات‌های ممیزه برای ارتقای مرتبه علمی مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: از این رو جامعه علمی می‌تواند به سایت ISC به نشانی WWW.ISC.GOV.IR مراجعه کنند و از بین زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسه گزینه ENGLISH را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه JCR کلیک کنند و رتبه و ضریب تاثیر مجلات انگلیسی زبان جهان اسلام را مشاهده کنند.

رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فن‌آوری با اشاره به این که ضریب تاثیر یک مجله به معنی کیفیت مقالات چاپ شده در مجلات علمی است به ایسنا گفت: ارزیابی مجلات به منظور اندازه‌گیری اعتبار مقالات چاپ شده در مجلات علمی انجام می‌شود؛ البته در ارزیابی و رتبه بندی مجلات علمی عوامل دیگری نیز دخالت دارند. به طوری که این عوامل نیز جنبه کمی داشته و در تعیین رتبه کامل مجله مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین شاخص آتی و نیم عمر مجله از ملاک‌های مهم دیگر رتبه بندی مجلات علمی به شمار می رود.

به گفته وی، رتبه و ضریب تاثیر مجلات اعلام شده مربوط به سال 2007 میلادی است و تحلیل استنادی مجلات انگلیسی زبان جهان اسلام که از سال 2006 میلادی آغاز شده، هم اکنون به سرعت در حالت پیشرفت است.

مهراد با بیان این‌که در سال 2006 میلادی تنها دو مجله انگلیسی زبان ایران در ISC دارای ضریب تاثیر بود، تصریح کرد: مجله ARCHIVES OF IRANIAN MEDICINE و IRANIAN BIOMEDICAL JOURNAL که به ترتیب در جایگاه اول و دوم با ضریب تاثیر 078/0 و 042/0 قرار داشتند.

به گفته رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فن‌آوری، پژوهشگران ایرانی که با انتشار مقالات علمی به چاپ این مجلات کمک می‌کنند، هر کدام در صورت نیاز به ارتقاء مرتبه علمی می‌توانند از نتایج فعالیت‌های تحقیقاتی خود که آثار آن در نظام ISC به بار نشسته است، استفاده کنند

/ 0 نظر / 2 بازدید