آلودگی‌های صوتی عاملی جدی در بروز بیماری‌های قلبی

رییس بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی، آلودگی‌های صوتی را عاملی موثر در بروز بیماری‌های قلبی دانست و بر تغذیه مناسب اما کم حجم و تحرک کافی به منظور پیشگیری از بروز این بیماری‌ها تاکید کرد.

دکتر فریدون نوحی، رییس انجمن قلب و عروق ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به عوامل خطر بروز بیماری‌های قلبی - عروقی گفت: فشار خون به عنوان یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی شناخته شده که افزایش وزن از عوامل موثر بروز فشار خون است. همچنین دیابت عاملی جدی در ابتلا به بیماری‌های قلبی است که درعین حال فشارخون را نیز به دنبال دارد. چربی خون و فشار خون بالا شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را چندین برابر افزایش می‌دهد. عدم مصرف سیگار می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری کند.

وی استرس‌های هیجانی و استرس‌های خاموش‌ را از دیگر عوامل موثر در بروز بیماری‌های قلبی عنوان کرد و گفت: استرس‌های خاموش مانند آلودگی‌های صوتی به عنوان عاملی جدی در بروز بیماری‌های قلبی موثر هستند. آلودگی‌ هوا ناشی از سوخت ناقص در ابتلا به بیماری‌های قلبی نقش اساسی دارند.

دکتر نوحی برخورداری از تغذیه مناسب اما کم حجم را در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی موثر دانست و گفت: استفاده از مواد چربی، قندی و نمک باید محدود شود. همچنین کالری ورودی به بدن باید متناسب با وزن و تحرک باشد. در مجموع باید حدود 50 تا 60 درصد مواد نشاسته‌ای و 40 درصد مواد پروتئینی و چربی میزان کالری ورودی به بدن را تشکیل دهند.

وی با تاکید بر استفاده از میوه‌جات و سبزیجات تازه در رژیم غذایی روزانه گفت: ترجیحا مواد پروتئینی از نوع گوشت سفید و پرندگان استفاده شود. این در حالی است که گوشت قرمز نیز نباید فراموش شود؛ چرا که مواد موجود در گوشت قرمز در گوشت سفید یافت نمی‌شود و این مواد برای ترمیم سلولی نیاز است. در این زمینه فست فود فروشی‌ها باید به سمت عرضه مواد غذایی سالم هدایت شوند.

رییس بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی بیماری‌های قلبی - عروقی را در سه دسته مادرزادی، بیماری‌های رماتیسمی و بیماری‌های عروق کرونرعنوان کرد و گفت: شیوع بیماری‌های مادرزادی قلبی اغلب در کل دنیا مشابه است که عوامل محیطی نیز در بروز آنها موثر است. در مجموع به ازای هر 100 نوزاد زنده یک مورد به بیماری مادرزادی قلبی مبتلاست. این در حالی است که ارتفاع زیاد از سطح زمین به دلیل میزان اکسیژن کمتر، ریسک بیماری‌های مادرزادی قلبی را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به بیماری‌های رماتیسمی موثر در بروز بیماری‌های قلبی گفت: بیماری‌های رماتیسمی هنوز مشکل بهداشتی جوامع عقب مانده است. خوشبختانه در ایران پس از انقلاب به دلیل بهبود شرایط بهداشتی، اقتصادی و اطلاعات بهداشتی، از بروز این بیماری‌ها پیشگیری می‌شود. در حال حاضر تعداد مبتلایان به بیماری‌های رماتیسمی آنقدر کم است که حتی برای آموزش دستیاران با مشکل مواجهیم.

دکتر نوحی بیماری‌های عروق کرونر را مشکل کل دنیا عنوان کرد و گفت: بیماری‌های عروق کرونر شایع‌ترین بیماری‌های قلبی و شایع‌ترین علت مرگ و میر در دنیاست که منجر به سکته قلبی می‌شود. پیش بینی می‌شود که تا سال 2020 همه‌گیری در بروز بیماری‌های قلبی - عروقی وجود داشته باشد. کشورهای پیشرفته به منظور جلوگیری، در این زمینه وارد عمل شده‌اند. در ایران اغلب اقدامات انجام شده در زمینه اطلاع‌رسانی است.

وی با اشاره به روش‌های درمانی بیماری‌های قلبی گفت: در حال حاضر روش‌های درمان این بیماری‌ها در ایران متناسب با دنیاست. اما به دلیل برخی محدودیت‌ها حجم و وسعت کار در ایران کمتر از کشورهای پیشرفته است. درمان درکشور ما برخلاف سایر کشورها بسیار ارزان است اما برای نیازمندان به خدمت گران تمام می‌شود. در این زمینه برخورداری از سیستم حمایتی بیمه‌ای جدی بسیار ضروری است. بحث بهداشت و درمان مشکل کل دنیاست که در این زمینه دولت باید تلاش و هزینه کند.

رییس انجمن قلب و عروق ایران در ادامه اطلاع رسانی را از مهم‌ترین رسالت‌های انجمن‌های علمی عنوان کرد و گفت: تشویق مردم به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی - عروقی از جمله مهم‌ترین وظایف انجمن است که در این زمینه نسبتا موفق بوده است.

وی با اشاره به توزیع متخصصان قلب و عروق در کشور گفت: در حال حاضر حدود 100 تا 120 فوق تخصص قلب کودکان، حدود 220 فوق تخصص جراحی قلب و عروق و حدود بیش از هزار و 300 متخصص بیماری‌های قلب و عروق در کشور فعالیت دارند که علاوه بر آن فلوشیپ‌های رشته‌های مختلف قلب و عروق نیز فعالیت می‌کنند. توزیع نیروهای پزشکی از جمله متخصصان قلب و عروق بسته به جمعیت و امکانات ارایه شده در استان‌های مختلف، متفاوت است. در حال حاضر شرایط تربیت نیروی متخصص در رشته قلب فراهم شده و در صورتی که پذیرش بومی شود بسیاری از مشکلات توزیع نیروی انسانی حل می‌شود.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 6 بازدید