/گزارشی ازرشدچشمگیرتحقیقات دارویی ایران/

شبکه تحقیقات علوم دارویی کشور اعلام کرد: بر اساس مطالعه انجام شده، ایران در 11 سال اخیر از نظر تولید مطلق و تطبیق یافته علوم دارویی در رتبه بندی کشورهای دنیا رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر بیتا مسگرپور، محقق این مطالعه در خصوص نتایج بررسی انجام شده است، گفت: روند رشد تحقیقات علوم دارویی در ایران تا جایی مشهود است که طی سال‌های 2004 تا 2006 میلادی (83 تا 1385 شمسی) ایران از نظر تولید مطلق اسناد علوم دارویی، رتبه اول کشورهای منطقه را کسب کرده است. اگر چه به نظر می‌رسد این رشد منطبق با رشد GDP و جمعیت کشور نبوده است.

به گفته وی، در مجموع 11 سال اخیر، کشورمان از نظر تعداد اسناد علوم دارویی نمایه شده در بین کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی و همچنین کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، رتبه دوم را پس از کشور مصر در اختیار دارد.

دکتر مسگرپور، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های پژوهشی آتی را نیازمند ارزیابی توصیفی و نقد تولید علم در دهه‌های گذشته دانست و افزود: از همین رو شبکه تحقیقات علوم دارویی، روند این تحقیقات در ایران را طی سال‌های 1996 تا 2006 میلادی (سال‌های 75 لغایت 1385 شمسی) در سه پایگاه اطلاعاتی ISI(WEB OF SCLENCE) ،SCOPUS و IPA مورد ارزیابی قرار داد و از طریق تحلیل علم سنجی آن را با سایر کشورها مقایسه کرد که بررسی تعداد اسناد علوم دارویی نمایه شده در سه پایگاه اطلاعاتی، بیانگر آن است که این روند در هر سه پایگاه به صورت صعودی تغییر کرده است و به ترتیب از 57 سند به 563 سند، از 28 سند به 368 و از 10 سند به 114 سند رسیده است.

به گزارش ایسنا، وی همچنین تصریح کرد: تحلیل روند مستندات علوم دارویی پایگاه‌های مذکور طی 10 سال مورد بررسی نشان داد که رتبه مطلق تولیدات علوم دارویی ایران در جهان در سال 2006 میلادی (1385) و در پایگاه اطلاعاتی ISI (WEB OF SCLENCE) ،SCOPUS و IPA به ترتیب 22، 26 و 23، رتبه تطبیق یافته بر اساس GDP به ترتیب 27، 38 و 24 رتبه تطبیق یافته بر اساس جمعیت، 66، 65 و 51 است.

وی نتیجه گرفت که به این ترتیب، رتبه ایران از نظر تعداد مطلق اسناد علوم دارویی در دنیا در سال 85 نسبت به سال 75 بین 22 تا 27 رتبه، از نظر تعداد تطبیق یافته بر اساس GDP بین 50 تا 77 رتبه و از نظر تعداد تطبیق یافته براساس جمعیت بین 19 تا 29 رتبه بر حسب نوع پایگاه ارتقاء یافته است.

دکتر مسگرپور با مقایسه فعالیت دانشگاهها در زمینه تحقیقات علوم دارویی گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ترتیب با 567 و 200 سند علوم دارویی، بیشترین اسناد علوم دارویی ایران را طی سالهای مورد مطالعه به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته وی در میان اساتید و محققان برجسته کشور نیز، دکتر احمدرضا دهپور، دکتر محمدرضا زرین دست، دکتر محمد عبدالهی و دکتر عباس شفیعی از نظر تعداد مستندات علوم دارویی نمایه شده در پایگاههای معتبر بین‌المللی نسبت به سایر محققان این رشته پیشرو بوده‌اند.

وی در ادامه تاکید کرد: با وجود رشد قابل ملاحظه‌ تحقیقات علوم دارویی و انجام اقدامات لازم برای نمایه شدن آنها در پایگاههای اطلاعاتی بین‌المللی فعال کردن بخش تحقیق و توسعه در حوزه صنایع دارویی و اجازه تاسیس مراکز تحقیقاتی خصوصی در این بخش، جهت دار کردن تحقیقات علوم دارویی در کشور بر اساس اولویت‌های مشخص شده و حمایت مستمر از پژوهشهای اولویت دار، از جمله مواردی هستند که برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در مورد آنها زیر نظر معاونت علوم، تحقیقات و فن‌آوری وزارت بهداشت ، ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، وی همچنین، تشویق و ترغیب محققان علوم دارویی به تمرکز بر یک یا دو موضوع تخصصی در این حوزه و پرهیز از انجام پژوهش‌های پراکنده و افزایش به کارگیری از پتانسیل‌های آموزشی ــ پژوهشی در زمینه علوم دارویی را در رشد کمی و کیفی هر چه بیشتر تحقیقات علوم دارویی مؤثر دانست

/ 0 نظر / 2 بازدید