مسوول پروژه درمان ضایعات نخاعی با سلول‌های شوان ا

دکتر هوشنگ صابری در حاشیه بازدید وزیر بهداشت از مرکز تحقیقات ترمیم ضایعات نخاعی و مغز در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به خبرنگار «پژوهشی» به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: تاکنون حدود 15 هزار بیمار متقاضی استفاده از روش ترمیم ضایعات نخاعی با پیوند سلولهای شوان مورد معاینه و بررسی اولیه قرار گرفته‌اند که یکهزار و 200 بیمار واجد شرایط استفاده از این روش شناخته شده‌اند.

وی خاطر نشان کرده‌اند : طی حدود 24 ماه از اجرایی شدن این طرح در فاز اول 33 بیمار و در فاز دوم 72 بیمار با این روش تحت درمان قرار گرفته‌اند و در فاز سوم هم که به تازگی آغاز شده حدود 10 بیمار از مجموع 135 بیمار در شرف درمان، با طی مراحل مقدماتی آماده انجام عمل پیوند هستند.

دکتر هادیان، مسوول بخش توانبخشی پروژه درمان ضایعات نخاعی با پیوند سلول‌های شوان هم در سخنانی در این مراسم با اشاره به آغاز فعالیت‌های ارتوپدی طرح از سال 85، پروتکل توان بخشی مورد استفاده در این زمینه را منحصر به فرد عنوان کرد که با روش‌های رایج در دنیا تفاوت اساسی دارد.

وی با اشاره به همکاری هفت تن از پرسنل و کارشناسان ارتوپدی در این مرحله از درمان بیماران، اظهار کرد: در حال حاضر علاوه بر مطالعات و ارزیابی‌های مستمری که روی بیماران انجام می‌شود، روزانه حدود 22 بیمار به مدت حداقل چهار ساعت تحت درمانهای ارتوپدی قرار دارند که امیدواریم با افزایش نیروهای فعال در این بخش زمینه ارائه خدمات بیشتر به بیماران در این زمینه فراهم شود.

دکتر هادیان در پایان تسریع در ایجاد پژوهشکده علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی تهران و گسترش فعالیتهای مرکز را به منظور کمک به پیشبرد طرح و رفع کمبودهای موجود خواستار شد.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 2 بازدید