امکان هدایت صندلی چرخدار با نوک زبان فراهم شد

دکتر میثم قوانلو و همکارانش در دانشگاه فن‌آوری جورجیا موفق به ابداع وسیله جدیدی شده‌اند که با کمک آن معلولان قادر خواهند بود، صندلی‌ چرخ دارشان را با نوک زبان هدایت کنند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این وسیله جدید که از یک آهنربای ظریف استفاده می‌کند به افراد معلول کمک می‌کند که برای هدایت یک صندلی چرخدار و یا کار با رایانه تنها از نوک زبانشان استفاده کنند.

این آهنربا که به اندازه یک دانه برنج است به معلولان امکان می‌دهد حرکت یک مکان نما روی صفحه رایانه با یک صندلی چرخدار برقدار را در اطراف یک اتاق جهت گیری کنند.

گروه پژوهشگران موسسه فن‌آوری جورجیا که طراحی وسیله جدید را برعهده داشتند می‌گویند که این وسیله به راحتی در زیر زبان قابل کاشتن است.

میثم قوانلو استادیار موسسه فن‌آوری جورجیا درباره این دستاورد جدید گفت: ما به این خاطر زبان را با اجرای این سیستم انتخاب کردیم که بر خلاف دست و پا که از مسیر نخاع به وسیله مغز کنترل می‌شوند، مستقیما توسط یک عصب جمجمه‌یی با مغز در ارتباط است که معمولا در آسیب‌های شدید نخاعی یا بیماری‌های عصبی - ماهیچه‌یی از آسیب دیدگی احتمالی جان سالم به در می‌برد.

وی در ادامه تاکید کرد: حرکات زبان به علاوه سریع و دقیق است و نیازی به تفکر، تمرکز و یا تلاش زیادی ندارد.

یک گوشی با حسگرهای میدان مغناطیسی ردیاب مغناطیسی روی مغز را شناسایی می‌کند و سیگنال‌های بی سیم را به یک رایانه دستی منتقل می‌کند که این رایانه قابل اتصال به لباس یا صندلی چرخدار کاربر است.

به گزارش ایسنا، قوانلو می‌گوید: این وسیله می‌تواند انقلاب بزرگی در عرصه فن‌آوری‌های یاری دهنده با کمک به افرادی که دچار ناتوانی‌ها و معلولیت‌های شدید ایجاد کرده و آنها را دوباره به یک زندگی مستقل و ثمربخش بازگرداند.

تیم پژوهشی قوانلو دستاورد خود را در نشست انجمن مهندسی توانبخشی و فن‌آوری یاریگر آمریکای شمالی در واشنگتن ارائه کردند.

این محققان می‌گویند که رایانه می‌تواند طوری برنامه ریزی شود که مجموعه منحصر به فرد حرکات خاص زبانی هر یک از کاربران را تک تک تشخیص دهد.

گفتنی است، دکتر قوانلو تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه تهران و تحصیلات کارشناسی‌ ارشدش را در رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به پایان برده و پس از آن به آمریکا رفته و مدارج کارشناسی ارشد و دکتری‌اش را در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه میشیگان اخذ کرده است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 10 بازدید