*ارجحیت تولیدگازوییل نسبت به بنزین*

با توجه به شرایط بازار و افزایش قیمت گازوئیل نسبت به بنزین، قرار شد که الگوی پالایشی کشور را در راستای تولید بیشتر گازوئیل تنظیم کنیم که به این ترتیب افزایش ظرفیت 46 هزار بشکه‌یی تولید گازوئیل در پالایشگاه آبادان برنامه‌ریزی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امین‌اله اسکندری- مدیر امور پالایش شرکت ملی پالایش و پخش فر‌آورده‌های نفتی ایران- با بیان این مطلب اظهار کرد: پیش از این قرار بود در پالایشگاه آبادان واحد دوم کت‌کراکر برای تولید بنزین ساخته شود که به این دلیل به واحد هیدروکراکر یعنی تولید گازوئیل تغییر پیدا کرد.

وی افزود: تولید گازوئیل بیشتر معادل 7.3 میلیون لیتر در روز است که موجب سودآوری بیشتر پالایشگاه می‌شود. البته در پالایشگاه آبادان واحد بنزین‌سازی دیگری نیز وجود دارد که درحال حاضر پیشرفت فیزیکی آن حدود 60 درصد است.

 

ظرفیت فرآورش نفت‌خام در ایران1.75میلیون بشکه‌ است

او ظرفیت کنونی فرآورش نفت خام 9 پالایشگاه نفتی کشور را یک میلیون و 750 هزار بشکه اعلام و خاطرنشان کرد: در مجموع پالایشگاه آبادان با بیشترین میزان تصفیه روزانه 425 هزار بشکه و پالایشگاه کرمانشاه با کمترین ظرفیت، حدود 23 هزار بشکه در روز نفت‌خام به فرآورده‌های نفتی تبدیل می‌کنند.

اسکندری درباره‌ تولید فرآورده‌های نفتی در مجموع 9 پالایشگاه کشور توضیح داد: روزانه هشت میلیون لیتر گاز مایع، 43 میلیون لیتر بنزین، 21 میلیون لیتر نفت سفید، 82 میلیون لیتر گازوئیل، 75 میلیون لیتر نفت‌کوره و همچنین خوراک برخی واحد‌های پایین‌دستی مانند روغن سازی و قیرسازی‌ها، حلال‌ها و مواد شوینده و بخشی از خوراک پتروشیمی‌ها توسط پالایشگاه‌های کشور تولید می‌شود.

به گفته‌ وی حدود سه درصد از نفت‌خام تحویلی به پالایشگاه‌ها به گاز مایع، 17 درصد به بنزین، هشت درصد به نفت سفید، 32 درصد به گازوئیل و 29 درصد به نفت کوره تبدیل می‌شود. البته در طرح ساخت هفت پالایشگاه جدید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که مقدار نفت‌کوره به حداقل برسد.

 

الگوی تولید فرآورده در پالایشگاه‌های نفتی ثابت است

او با تاکید بر این‌که کارهای مطالعاتی ساخت هفت پالایشگاه آغاز و عملیات مهندسی پایه آنها نهایی شده و یا در انتهای کار است، افزود: در مجموع این پالایشگاه‌ها بین 4 تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که سرمایه‌گذاری لازم برای آن‌ها 15.5 میلیارد یورو برآورد شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش سهم تولید نفت‌گاز برای زمستان وجود دارد؟ تشریح کرد: الگوی تولید فرآورده در پالایشگاه‌های نفتی ثابت است، مگر این‌که سرمایه‌گذاری برای ساخت واحدهای جدید انجام شود که در این صورت از تولید نفت کوره کاسته و به تولید سایر فرآورده‌ها افزوده می‌شود.

 

ایران دارای دومین جایگاه ظرفیت پالایش در منطقه است

اسکندری با بیان این‌که ایران در زمینه‌ سرمایه‌گذاری جایگاه اول را در خاورمیانه دارد، گفت: در بخش ظرفیت پالایشی پس از عربستان که ظرفیت 2.1 میلیون بشکه نفت خام در روز را دارد، قرار داریم، ولی براساس برنامه عربستان تا سال 2015 به ظرفیت پالایش 3 میلیون بشکه در روز می‌رسد، در حالی که ایران تا سال 2012 به 3.3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

 

واردات بنزین تا پایان سال روزانه 21 و گازوئیل 16 میلیون لیتر

وی میزان واردات بنزین تا پایان سال را روزانه 21 میلیون لیتر و گازوئیل را روزانه 16 میلیون لیتر اعلام کرد و گفت: به طور معمول برای ساخت پالایشگاه شرایط اقتصادی و زیست‌محیطی در نظر گرفته می‌شود؛ به طوری که معمولا لازم است ظرفیت یک پالایشگاه از 50 هزار بشکه بالاتر باشد. البته درحال حاضر رشد اقتصادی کشورهایی مانند هند و چین بسیار بالا است که نیاز به انرژی را موجب شده و بررسی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2024 کشورهایی مختلف دنیا برای دریافت بنزین و گازوئیل کشش دارند؛ به‌گونه‌ای که جهت‌گیری بنزین بیشتر به سمت کشورهای غربی و جهت‌گیری گازوئیل به سمت کشورهای شرقی است.

به گزارش ایسنا، او با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود با رشد اقتصادی دنیا، نیاز به انرژی و فرآوردهای آن رو به افزایش باشد، درباره‌ی اقتصادی بودن طرح‌های ساخت پالایشگاه‌های جدید در ایران در سال‌های آینده تصریح کرد: به طور کلی حاشیه‌ی سود پالایشگاه نسبت به واحدهای پتروشیمی کمتر است، ولی به دلیل تولید انبوه در پالایشگاه‌ها سود آور می‌شوند. به همین دلیل در کلیه جهان و در کشورهایی مانند هند و چین تمایل به ساخت پالایشگاه افزایش پیدا کرده است. اگرچه تاکنون فرمول مشخصی بین قیمت و وضعیت فرآورده‌های نفتی به دست نیامده، ولی این موضوع یکی از نکته‌های اصلی در بررسی وجود توجیه اقتصادی برای ساخت یک پالایشگاه است.

 

همه پالایشگاه‌های کشور سودده هستند

وی با تاکید براین‌که پالایشگاه‌های موجود در کشور به جز یک پالایشگاه که برنامه‌ی اقتصادی شدن آن‌ تا پایان سال اجرایی شده است، باقی همه سودده هستند، اظهار کرد: الگوی پالایشگاهی ما با الگوی پالایشگاهی جدید متفاوت است، ولی در هفت پالایشگاه جدید طراحی به گونه‌ای انجام شده که فرآورده‌ها را مرغوب کنیم و از میزان تولید نفت کوره بکاهیم.

 

در نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری پالایشگاه‌ها به خودکفایی رسیده‌ایم

وی با اشاره به برنامه جذب هزار نفر نیروی انسانی تا پایان سال خاطرنشان کرد: در حال حاضر در نصب و راه‌اندازی و بهره‌برداری پالایشگاه‌ها به خودکفایی رسیده‌ایم؛ البته برای تامین برخی تجهیزات نیاز به انواع خارجی آن داریم که باید وارد شود.

او خاطرنشان کرد: در خصوص تامین منابع مالی نیز اگرچه تحریم‌ها کمی کار را برای دریافت فاینانس مشکل کرده؛ به طوری که یکی از شرکت‌های هندی قرار بود 60 درصد از سرمایه‌گذاری یکی از پالایشگاه‌های جدید را بر عهده گیرد که به دلیل فشاره‌های آمریکا کنار کشید، ولی توان مدیریتی و تصمیم گیری وزارت نفت و کل کشور طوری است که برای مقابله با شرایط بحرانی آماده‌ایم.

 

شرکت‌های خارجی بین 20 تا 40 درصد در ساخت 7 پالایشگاه جدید مشارکت دارند

به گفته‌ی اسکندری شرکت‌های خارجی بین 20 تا 40 درصد در ساخت 7 پالایشگاه جدید مشارکت دارند که باید به اندازه‌ سهام خود سرمایه‌گذاری کنند. قرار است امسال بخشی از منابع مورد نیاز از طریق حساب ذخیره‌ی ارزی تامین شود که مصوبه‌ آن آماده شده، ولی هنوز پرداخت صورت نگرفته است. اولویت استفاده‌ این مبلغ در شرکت‌ ستاره‌ خلیج فارس است که 60 تا 65 درصد تولیدات آن بنزین خواهد بود.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 2 بازدید