بررسی پاسخ به کشش نانولوله‌های کربنی تک دیواره با محاسبات کوانتومی

محققان دانشگاه سیستان و بلوچستان طی پژوهشی، پاسخ به کشش نانولوله‌های کربنی تک دیواره را به ‌وسیله محاسبات مکانیک کوانتومی بررسی کردند.

به گزارش سرویس پایان نامه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در این کار تحقیقاتی و رفتار مشاهده شده از نانولوله‌های کربنی در پاسخ به کشش، پتانسیل کاربرد این مواد در حسگرهای بسیار حساس مشخص شده است.

دکتر علی ابراهیمی، عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه سیستان و بلوچستان که این تحقیق را با همکاری مهندس حسین احتشامی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک - و مرضیه محمدی - دانشجوی دکتری شیمی - انجام داده است، اظهار کرد: هدف اصلی این مطالعه، بررسی پاسخ به کشش نانولوله‌های کربنی تک دیواره بود. در این بررسی، یک نوع بازآرایی در طول کشش مشاهده شد که باعث طویل‌تر شدن نانولوله شده و به آن کمک می‌کند تا کرنش بیشتری را تحمل کند. هرچند بازآرایی، توپولوژی نانولوله را تغییر نمی‌دهد، ولی باعث تغییر شدید طول باندها و به دنبال آن تغییر در ساختار الکترونی نانولوله می‌شود.

وی در تشریح نحوه محاسبات صورت گرفته و نتایج کار گفت: برای مطالعه از روش‌های محاسباتی کوانتوم مکانیکی استفاده کردیم که توان آشکار کردن این ساز و کار را داشته باشند. محاسبات انجام شده به منظور بررسی و معتبر ساختن نتایج در چند سطح محاسباتی مختلف انجام شد.

طی این پژوهش، روشی جدید برای اعمال کشش پیشنهاد شد که مانع از شکست کناره‌یی بدون فریز کردن مختصات اضافی بشود. این روش، روش خوشه‌یی بود و با تکرار محاسبات و مقایسه نتایج با مقاله‌های معتبر منتشر شده، موفق شدیم که ثابت کنیم اثرات کناره‌یی در ساز و کار مشاهده شده تاثیر بسزایی ندارند.

بنابر اعلام ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، جزئیات این پژوهش در مجله Computational Materials Science (جلد 41، صفحات 492-486، سال 2008) منتشر شده است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 8 بازدید