محقق ایرانی مرکزکنترل وپیشگیری بیماری‌های آمریکا:

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: پژوهشی

 

براساس یافته‌های محققان در آمریکا، روند استفاده اشتراکی از داروهای نسخه‌یی در میان زنانی که در سن بارداری هستند، رو به افزایش و نگران کننده است.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مهسا یزدی، پژوهشگر ایرانی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها و متخصص انستیتو علم و آموزش «اوک ریدج» در آمریکا که در این پژوهش هشدار داد که قرض گرفتن و مصرف مشترک داروهای نسخه‌یی می‌تواند عواقب جدی و خطرناک برای بهداشت عمومی و سلامت افراد در پی داشته باشد.

براساس گزارش، دکتر یزدی که در مجله «سلامت زنان» به چاپ رسیده، این پژوهش تقریبا روی 7 هزار و 500 زن در سن بارداری صورت گرفته و نشان می‌دهد که انجام چنین اقدامی در بین بیش از یک سوم از این جمعیت زنان شایع است.

این پژوهش برای تشریح الگوهای قرض گرفتن و مصرف مشترک داروهای در بین گروه‌های مختلفی از بزرگسالان صورت گرفته است.

نتایج بررسی‌های دکتر یزدی و دستیاران وی نشان داد: زنان بین سنین 18 تا 44 ساله فعالترین گروه از این حیث هستند.

براساس این گزارش داروهای ضد حساسیت و داروهای مسکن جزو شایع‌ترین داروهایی هستند که زنان در این گروه سنی به هم قرض می‌دهند یا مشترکا استفاده می‌کنند.

دکتر یزدی در این پژوهش روی برخی از خطرات مصرف داروی افراد دیگر تاکید کرده است که این خطرات شامل عوارض جانبی پیش‌بینی نشده، مشکلاتی در مصرف نادرست دارو، تداخل دارویی، مقاومت آنتی بیوتیکی و خطر اعتیاد هستند.

به علاوه مهمترین خطری که زنان را در این سن تهدید می‌کنند، بروز عوارض نامطلوب نواقص جنینی ناشی از مصرف خودسرانه داروها روی رشد جنین در زمان بارداری است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 3 بازدید