تولید ماده ای استثنایی که انرژی کامل نور خورشید را مهار می‌کند

پژوهشگران دانشگاه اوهایو نوعی ماده جدید برای مهار انرژی خورشیدی تولید کرده‌اند که تمام نورهای رنگی رنگین کمان را به دام می‌اندازد.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این ماده جدید می‌تواند دو مانع اصلی برای بهره مندی از انرژی خورشید را برطرف کند. نخست این که می‌تواند تمام انرژی موجود در نور خورشید را جذب کند و همچنین الکترون‌ها را به روشی تولید کند که مهار کردن آنها آسانتر شود.

 

شیمیدانان دانشگاه ایالتی اوهایو برای ساخت این ماده هیبریدی پلاستیک رسانای برق را با چندین فلز از جمله مولیبدنیوم و تیتانیوم ترکیب کردند.

 

مالکوم چیشولم، استاد برجسته این دانشگاه و رییس دپارتمان شیمی در ایالت اوهایو درباره دستاورد جدید می‌گوید در حال حاضر مواد هیبریدی دیگری برای این منظور موجود است، اما مزایای ماده ابداعی ما این است که به کمک آن می‌توانیم طیف کامل نور را مهار کند.

 

نور خورشید شامل طیف کامل رنگ‌ها است که تمام آنها در رنگین کمان با چشم غیر مسلح قابل رویت هستند.

 

آنچه که چشمان ما به عنوان رنگ تعبیر می‌کند، در واقع سطوح مختلف انرژی یا فرکانس‌های نور هستند. در حال حاضر مواد پیل‌های خورشیدی فقط می‌توانند طیف کوچکی از فرکانسها را به دام بیاندازند، اما ماده‌ای که به تازگی تولید شده اولین نوعی است که می‌تواند تمام انرژی نور مرئی را در یک لحظه جذب کند.

 

این ماده مانند سایر مواد پیل‌های خورشیدی برق تولید می‌کند، نور به اتم‌های ساده انرژی می‌دهد و برخی از الکترونها از این اتم‌ها آزاد می‌شوند، در اثر این فرایند جریان برق تولید می‌شود که محصول پیل خورشیدی است.

 

این تحقیق در نشریه پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

 

انتهای پیام

/ 0 نظر / 5 بازدید