پژوهشگران ایرانی موفق به سنتز نانوکاتالیست نسل چهارم شدند

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه با همکاری پژوهشگاه مواد و انرژی، طی پژوهشی موفق شدند، نانوکاتالیست سه‌تایی آهن و مولیبدن را با روش آلیاژسازی مکانیکی سنتز کنند.

به گزارش سرویس فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این نانوکاتالیست به ‌عنوان کاتالیست نسل چهارم، از لحاظ کیفیت نسبت به کاتالیست‌های نسل قبل بسیار با کیفیت‌تر بوده و در تولید آمونیاک در صنایع پتروشیمی کاربرد دارد.

مهندس ذاکری از مجریان طرح اظهار داشت: در این پژوهش نانوذرات کاربید سه‌تایی Fe3Mo3C با آسیاب‌کاری مکانیکی پودرهای عنصری آهن، مولیبدن و کربن تهیه شده است. شایان ذکر است که در مدت زمان 70 ساعت آسیاب کردن و آنیل در 1100 درجه سانتی‌گراد، نانوذراتی با اندازه مطلوب 69 نانومتر و کرنش 23/0 درصدی به دست آمد.

وی، هدف اصلی از اجرای این پژوهش را ساخت این ماده به ‌صورت نانوکریستال به‌عنوان نانوکاتالیست عنوان کرد و افزود: پس از 30 ساعت آسیاب کردن، نانوساختار MoFe به صورت محلول جامد تشکیل شده که با افزایش زمان آسیاب کردن تا 70 ساعت، اندازه ذرات تا حدود 9 نانومتر کاهش می‌یابد. این فاز پس از آنیل شدن به فاز اصلی Fe3Mo3C تبدیل شده و اندازه ذرات آن به حدود 69 نانومتر می‌رسد. همچنین، ساختار و مورفولوژی نانوپودرهای حاصل، با دستگاه‌های XRD و SEM مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.

ذاکری، مدت زمان انجام پژوهش را حدود هشت ماه بیان کرده و کمبود تجهیزات لازم و طولانی بودن زمان آنالیزها را علت اصلی طولانی شدن این زمان دانسته است.

ذاکری با بیان این مطلب که مطالعات اولیه برای تولید صنعتی این محصول انجام شده است و هم‌ اکنون پالایشگاه‌های کشور برای تولید آمونیاک از کاتالیست‌های قدیمی با بازدهی کم استفاده می‌کنند، درباره تجاری‌سازی و تولید این محصول گفت: محصول به دست آمده در سطح صنعتی نبوده ولی پتانسیل استفاده در صنعت پتروشیمی را دارد که با صنعتی شدن تولید این محصول، از لحاظ کیفیت نسبت به کاتالیست‌های نسل قبل بسیار با کیفیت‌تر بوده و سودآوری قابل توجهی برای کشور خواهد داشت.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، جزئیات این پژوهش که با همکاری دکتر محمدرضا رحیمی‌پور از پژوهشگاه مواد و انرژی، و مهندس عباس خان‌محمدیان از دانشگاه ساوه انجام شده است، در مجله Materials Science and Engineering A (جلد 492، صفحات 316-311، سال 2008) منتشر شده است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید