آنتی‌هیستامین» درخراسان رضوی سهمیه‌بندی شد

بازرس ویژه معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت با اعلام سهمیه‌بندی سه داروی «آنتی هیستامین، دیفنوکسیلات و پسودوافدرین» در استان خراسان رضوی ، گفت: بر اساس نتایج بازرسی‌ها بیم آن می‌رود که از این سه دارو در این استان مصرف غیر متعارفی صورت گیرد.

ابوالفضل میررفیعی، در حاشیه بیست و دومین گردهمایی معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به آغاز بازرسی از داروخانه‌های استان خراسان رضوی از چهارم آذر ماه 87 متعاقب دریافت گزارش‌هایی مبنی بر دریافت غیر متعارف سه داروی آنتی هیستامین ، دیفنوکسیلات و پسودوافدرین از شرکت‌های پخش دارویی ، اظهار کرد: در مرحله نخست بازرسی اقدام به خرید صوری این اقلام دارویی در حد فراوان کردیم که با پاسخ مثبت متصدی داروخانه و حتی اعلام آمادگی آن برای فروش داروی خارج از شبکه دارویی مواجه شدیم.

وی، افزود: در مرحله بعد شرکت‌های پخش استانی نیز مورد بازرسی قرار گرفتند و متوجه عدم همخوانی آمار و ارقام و وضعیت موجود در شرکت‌ها با موارد در دسترس شدیم که حاکی از مصارف بعضا لابراتواری و غیر متعارف این سه قلم داروست .

بازرس ویژه معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، با بیان این‌که بازرسی شرکت‌های پخش نیز بیانگر وضعیت و شرایط نامطلوب نگهداری دارو بوده است، افزود: این در شرایطی است که معاونت غذا و دارویی استانی نیز رضایتی از این امر نداشت.

وی در ادامه ضمن تشکر از عملکرد مناسب معاونت غذا و داروی استان خراسان رضوی در ایجاد محدودیت مصرف ترامادول ، گفت: هم اکنون وضعیت مصرف ترامادول در این استان با توجه به سهمیه بندی صورت گرفته مطلوب است.

میررفیعی، با بیان این که در جلسه مشترک مدیریت اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر استان مقرر شد که براین اساس سه قلم داروی آنتی هیستامین ، دیفنوکسیلات، پسودوافدرین ، نیز در این استان سهمیه بندی شود ، خاطر نشان کرد: بدین ترتیب داروخانه‌های متخلف شناسایی شده در بازرسی در بحث سهمیه بندی در اولویت به قید فوریت قرار می‌گیرند.

به گفته وی، هم اکنون خط تولید پسودوافدرین، در کشور قطع شده و بحث سهمیه بندی صرفا نسبت به داروهای موجود در انبارهای شرکت‌های پخش صورت می‌گیرد .

گفتنی است، این قبیل بازرسی‌های مستمر با برنامه‌ریزی صورت گرفته در حوزه ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با هماهنگی معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی استان مربوطه صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 10 بازدید