میکروسکوپ نوری دیجیتالی با قابلیت‌ تفکیک 90 نانومتر در کشور ساخته شد

محققان یک شرکت تحقیق و توسعه ایرانی موفق به ساخت نوعی میکروسکوپ نوری دیجیتالی شدند که به گفته آنها علاوه بر قابلیت تصویربرداری واضح از نمونه‌های ضخیم و برجسته که میکروسکوپ‌های فعلی فاقد آن هستند از قابلیت تفکیک 90 نانومتر با استفاده از نور ماوراء بنفش و 250 نانومتر با استفاده از نور مرئی برخوردار است.

مهندس حمیدرضا خضریان، مجری این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قابلیت تصویربرداری از نمونه‌ها با به کارگیری انواع متنوعی از طول موج‌های مرئی قرمز، آبی ، سبز، زرد، سفید، تصویربرداری از نمونه با استفاده از طول موج‌های مادون قرمز و ماوراء بنفش، فوکوس خودکار بر روی نمونه به منظور حصول بهترین وضوح تصویر بی‌نیاز از دخالت دست و همچنین استیج الکترومکانیکی دو بعدی دقیق جهت جابه جایی نمونه به طور خودکار و یا توسط موس را از جمله قابلیت‌های این میکروسکوپ عنوان کرد.

وی افزود: این میکروسکوپ همچنین از قابلیت تصویربرداری واضح از نمونه‌های ضخیم و برجسته که امکان تصویربرداری از آنها توسط میکروسکوپ‌های فعلی به علت عدم وضوح ناشی از عدم فوکاس وجود ندارد برخوردار است.

خضریان، اندازه‌گیری دقیق فواصل و اندازه‌های تصویر نمونه و نقشه برداری از روی آن، امکان پردازش‌هایی از قبیل روشنایی، کنتراست، گاما و ... به صورت زنده بر روی تصویر، مصرف انرژی الکتریکی ناچیز و بی‌نیازی از اتصال به برق شهر و نیز قابلیت حمل آسان به دلیل وزن و حجم کم را از دیگر ویژگی‌های میکروسکوپ طراحی شده عنوان کرد.

وی گفت: میکروسکوپ نوری دیجیتالی ساخته شده همچنین از توانایی تفکیک 100 نانومتر با استفاده از نور مرئی جهت کاربردهای بیولوژیک، تصویربرداری فلورسنت با استفاده از نور ماوراء بنفش، تصویربرداری به صورت انعکاسی جهت کاربردهای متالورژی برخوردار است.

خضریان تصریح کرد: قابلیت تصویربرداری در حال غوطه ور در مایع، تصویربرداری سه بعدی و ارائه مدل سه بعدی سطح نمونه، موتورپردازشی قوی جهت انجام هر گونه پردازش تصویر، اعمال فیلترها و دیکانولوشن و برخورداری از موتور تشخیص الگو جهت شناخت، تفکیک و شمارش الگوی معرفی شده از قبیل گلبول قرمز از دیگر آپشن‌های حرفه‌یی و تخصصی این میکروسکوپ است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 5 بازدید