4 ژن جدید در ارتباط با آلزایمر کشف شد

در یک پژوهش جدید؛ محققان در آمریکا چهار ژن جدید را شناسایی کرده‌اند که با شایع‌ترین نوع بیماری آلزایمر در ارتباط هستند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این چهار ژن پس از انجام اسکن‌های ژنی از سوی محققان، روی صدها خانواده با سابقه ابتلا به این اختلال عصبی و مخرب، کشف شده‌اند.

مطالعات فوق از سوی پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست در انستیتو عمومی بیماریهای اعصاب صورت گرفته است.

پژوهشگران در ابتدا حدود نیم میلیون نشانگر مولکول دی ان آ را در نمونه‌های جمع آوری شده از بیش از 400 خانواده با حداقل سه بیمار مبتلا به آلزایمر، مورد آزمایش قرار دادند.

پنج نمونه از نشانگرها وجود رابطه ژنتیکی با آلزایمر را نشان دادند. در گذشته نقش یکی از این ژن‌ها در بروز آلزایمر ثابت نشده بود. اما چهار ژن دیگر روی نمونه‌های حاصل از 900 خانواده دیگر با سابقه ابتلا به آلزایمر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. آنها دریافتند که قوی‌ترین نشانگر در این زمینه روی کروموزوم شماره 14 قرار دارد.

این ژن به علاوه ژن قبلی نقش قابل ملاحظه‌ای در آغاز مرگ سلول‌های عصبی در این بیماری دارند.

یکی دیگر از این ژنهای تازه کشف شده باعث بروز اختلالات حرکتی در فرد مبتلا می‌شود و این اختلالات نتیجه نابودی سلولهای عصبی در بخشهای دیگری از سیستم اعصاب مرکزی است.

ژن سوم بخشی از سیستم دفاعی بدن در برابر ویروسها و باکتری را مختل می‌کند و ژن چهارم نیز یک پروتئین سیناپسی تولید می‌کند که در بروز آلزایمر نقش دارد. این پژوهش در مجله آمریکایی «ژنتیک انسان» منتشر شده است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 5 بازدید