موتور گرمایی گاما با قابلیت تولید برق از گرما در کشور طراحی ساخته شد

عکس تزئینی است (طرحی نمادین از عملکرد موتورهای گرمایی)خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: پژوهشی

 

با موفقیت پژوهشگران ایرانی در طراحی و ساخت نمونه تجاری موتور گرمایی نوع گاما امکان تبدیل انرژی گرمایی به مکانیکی گرما با راندمان بالا و بدون آلودگی محیط زیست فراهم شد.

 

دکتر عباس علی آبادی، مجری این طرح برگزیده فن‌آوری کشور با اعلام این مطلب به خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: موتور گرمایی ساخته شده یک مبدل انرژی است که انرژی گرمایی را به وسیله گاز عاملی که در داخل ساختار مکانیکی آن قرار داده شده به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند که قابل تبدیل به برق و سایر انرژی‌ها است.

وی درباره منبع این انرژی گرمایی قابل تبدیل گفت: بیشترین انرژی که در اختیار بشر قرار داده شده گرما در صورت‌های مختلف آن است که از جمله آن انرژی خورشیدی است. هر اقدام یا فعالیتی که بر روی زمین یا در طبیعت رخ می‌دهد و یکی از بارز‌ترین و بیشترین شکل انرژی که ظاهر می‌کند انرژی گرمایی است با این حال تبدیل این نوع انرژی به انواع دیگر دشوار است که با ساخت موتور گرمایی این امکان فراهم شده است.

معاون وزیر نیرو در ادامه افزود: موتور گرمایی گاما نیاز به احتراق یا استفاده از سوخت به خصوصی ندارد و از سوخت‌های فسیلی گرفته تا انرژی‌هایی که به رایگان طبیعت در اختیار ما به صورت گرما قرار می‌دهد در آن قابل استفاده هستند. مثلا اگر نور خورشید یا گرمای زمین در حال تبدیل شدن به انرژی دیگری باشد، سوخت این موتور نور خورشید یا گرمای زمین می‌شود.

وی در خصوص کاربردهای این موتور گرمایی عنوان کرد: تولید انرژی برق، تبدیل انرژی حاصل از گرمای احتراق سوخت‌های فسیلی به برق، تبدیل انرژی گرمایی ناشی از فرآیند ایزوتوپ‌های هسته‌ای به برق، استفاده در محرکه‌ها مانند خودرو‌ها، کاربرد در شناور‌های سطحی و زیر سطحی، تامین نیروی مورد نیاز فضا پیماها به دلیل نبود اکسیژن و انجام نشدن عمل احتراق‌ و‌ استفاده در وسایلی مانند یخچال که می‌تواند گرما را از یک منطقه به منطقه دیگر پمپ کند و از همه مهمتر، استفاده از ماشین‌های گرمایی غیر احتراقی در نیروگاه‌های بخاری از جمله کاربردهای این موتور محسوب می‌شوند.

علی آبادی‌ از مزیت‌های این دستگاه را کاهش آلاینده‌های زیست محیطی عنوان و خاطر نشان کرد: در این گونه از موتور‌ها میزان بازده مکانیکی افزایش می‌یابد و هم چنین در مقایسه با ماشین‌های دیگر مبدل انرژی خورشیدی به مکانیکی به میزان دو برابر کارآمدتر است.

وی درباره نحوه عملکرد این موتور به ایسنا گفت: تمام فرآیند تبدیل انرژی به عهده یک گاز عامل در داخل یک ساختار مکانیکی است که این ساختار موقعیت گاز عامل را در فضاهای تعریف شده جا به جا می‌کند و این تغییر مکان گاز عامل موجب تبدیل انرژی می‌شود.

دکتر علی آبادی، گاما را یکی از صورت‌های خاص از موتور‌های گرمایی دانست و اشاره کرد: موتورهای گرمایی براساس ساختار دینامیکی موتور به سه دسته آلفا، بتا و گاما طبقه‌بندی شده‌اند که نوع گاما از کارآمدترین آنهاست.

وی در پایان اعلام کرد: موتورهای گرمایی زیادی در دنیا تولید شده‌اند ولی هنوز روند تجاری این دستگاه به وفور و انبوه در دنیا انجام نشده است و این موتور گرمایی نوع گاما برای نخستین بار به عنوان یک نمونه صنعتی ساخته شده است.

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
مسعود عظیما

این موتور ساخته شده اما ما نمی دانیم از کجا می شود این موتور را تهیه کرد. اگر شما در این ضمینه اطلاعی دارید به من هم بگویید.با تشکر