رییس‌اداره ‌کنترل مالاریای وزارت بهداشت‌اعلام کرد:

رییس اداره کنترل مالاریای وزارت بهداشت، از اختصاص 11 میلیون دلار اعتبار جهانی از سوی صندوق مبارزه با ایدز، سل و مالاریا (گلوبال فاند) به ایران خبر داد که با مشارکت سازمان جهانی بهداشت و دفتر توسعه سازمان ملل برای کنترل بهتر مالاریا و تهیه برخی اقلام که تاکنون به علت تحریم‌ها قادر به خرید آن نبود‌ه‌ایم، هزینه شود.

دکتر احمد رییسی، در گفت وگو با خبرنگار«بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به خرید پمپ سمپاش استاندارد با استفاده از اعتبار اختصاص یافته فوق الذکر، اظهار کرد: کلیه اقدامات کنترلی برای مالاریا اعم ازتشخیص،عملیات کنترل ناقل مانند سمپاشی، لاروکشی و درمان موارد بیماری در کشور حتی برای اتباع خارجی رایگان است.

وی، به انتقال محلی مالاریا در استان‌های جنوب شرق کشور اعم از استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب استان کرمان اشاره کرد و افزود: البته همواره گزارش‌هایی از موارد وارده در نقاطی غیر از جنوب شرق کشور وجود دارد.

رییس اداره مالاریای وزارت بهداشت، با بیان این که برای اولین بار در کشور از محصولی به نام باسیل لاروخوار با فرمولاسیونی خاص در زیست گاه‌های لارو پشه آنوفل در آب‌های راکد برای پیشگیری استفاده شده است، گفت: بدین ترتیب یک مرحله از رشد و تکامل پشه آنوفل (ناقل مالاریا) متوقف می‌شود و به مرحله بلوغ با قدرت گزش و انتقال بیماری نمی‌رسد.

دکتر رییسی، درباره درمان بیماری مالاریا گفت: تاکنون نزدیک به 80 درصد موارد مطالعه شده مالاریای فالسیپارم کشور به داروهای ارزان قیمت و قابل دسترس خط اول درمان مالاریای فالسیپارم مقاومت نشان داده‌اند. مطالعه مشترک با سازمان جهانی بهداشت انجام شده و بدنبال آن خط جدید درمان شامل 2 داروی ترکیبی جدید مورد توصیه سازمان جهانی بهداشت در کشور برای درمان خط اول انتخاب شده که تا به امروز هیچ مورد شکست درمانی را به دنبال نداشته است.

وی، داروهای جدید را وارداتی و درعین حال گران قیمت برشمرد و افزود: برای تهیه این داروها میزان سوبسید و تخفیف قابل توجهی با حمایت سازمان جهانی بهداشت در نظر گرفته می‌شود.

رییس اداره کنترل مالاریای وزارت بهداشت، خطر مرگ و میر با سوش فالسیپارم را در صورت عدم درمان زیاد دانست و افزود: موارد مالاریای کشور عمدتا (90 درصد ) ویواکس و کمتر از 10 درصد فالسیپارم (بدخیم) است.

دکتر رییسی، با بیان این که 90 درصد مرگ و میرهای ناشی از مالاریای دنیا مربوط به کشورهای آفریقایی زیرصحرا است، افزود: در منطقه مدیترانه شرقی که 22 کشور را شامل می‌شود، 95 درصد موارد ابتلا مربوط به افغانستان، پاکستان، یمن، سومالی و سودان است.

وی، به حذف مالاریا در کشورهایی چون امارات در منطقه و یا کشورهای پیشرفته اروپایی اشاره کرد و یادآور شد: همه ساله در تمامی این کشورها مواردی به عنوان مالاریای وارده گزارش می‌شود که شامل کارگرانی است که از کشورهای آفریقایی به اروپا می‌روند.

به گفته رییسی، شمار مبتلایان مالاریا طی 15 سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است؛ به نحوی که از 98 هزار مبتلا در 15 سال گذشته به 16 هزار و 500 مورد در سال 86 رسیده که حاکی از زمینه مناسب برای حرکت در راستای حذف حداقل سوش بدخیم مالاریای فالسیپارم است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 2 بازدید