جراحی‌های زیبایی در صدر شکایت‌های پزشکی در کلان‌شهرها

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی اعمال ترمیمی و زیبایی را از اقدامات پزشکی در حال گسترش در کشورعنوان کرد و اظهار داشت: اعمال زیبایی در کلان شهرها بیشترین شکایت را به خود اختصاص می‌دهد ولی در مجموع 180 شهر کشور، اعمال زیبایی در رده پنجم یا ششم شکایت‌های پزشکی قرار می‌گیرند.

دکتر نیک نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به وظایف سازمان نظام پزشکی در برخورد با تخلفات پزشکی گفت: سازمان نظام پزشکی بر اساس قانون و با توجه به بند «و» ماده 3 از فصل دوم شرح وظایف و اختیارات، موظف به رسیدگی انتظامی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای جامعه پزشکی است. سازمان نظام پزشکی شکایت شاکی را در ارتباط با آنکه پزشک تخلف پزشکی انجام داده یا نه بررسی می‌کند؛ اما، موظف به گرفتن پول از پزشک و ارائه آن به شاکی نیست و شاکی باید برای دریافت دیه به دستگاه قضایی مراجعه کند.

وی افزود: بر این اساس سازمان نظام پزشکی طبق قانون به امور انتظامی تخلفات پزشکی رسیدگی می‌کند. در این راستا ابتدا فرد با مراجعه به دادسرای انتظامی نظام پزشکی در استان مربوطه شکایت خود را ارائه و دادسرا به آن رسیدگی و بر مبنای نظرات کارشناسی، کیفر خواست یا قرار منع تعقیب صادر می‌کند.

دکتر نیک نژاد ادامه داد: در هر دو حال، قانون به شاکی اجازه داده که به قرار منع تعقیب اعتراض کرده و پرونده به هیات بدوی ارجاع شود. همچنین قانون به پزشک اجازه داده که به کیفر خواست صادره دادگاه اعتراض کند، در صورتی که پزشک اعتراض نکند نیز با توجه به کیفر خواست دادسرا، پرونده خود به خود به هیات بدوی ارجاع می‌شود.

وی گفت: هیات‌های بدوی مانند دادگاه‌ها عمل می‌کنند با این تفاوت که دادگاه از یک قاضی و دو مستشار برخوردار است؛ اما، سازمان نظام پزشکی در هر هیات بدوی 10 نفر عضو دارد، یک نفر قاضی که نماینده قوه قضاییه است، یک نفر هم ریاست پزشکی قانونی شهرستان مربوطه و هشت نفر دیگر افرادی هستند که ریاست سازمان نظام پزشکی با تصویب هیات مدیره نظام پزشکی هر شهر، آنها را تعیین و برای صدور ابلاغ به ریاست کل سازمان معرفی می‌کند. از این هشت نفر، پنج نفر پزشک از گروه‌های مختلف، یک نفر دندانپزشک، یک نفر دکتر داروساز و یک نفر متخصص علوم آزمایشگاهی است.

دکتر نیک نژاد گفت: هیات بدوی را هیات مدیره سازمان نظام پزشکی انتخاب می‌کند؛ این در حالی است که هیات تجدید نظر که در مرکز استان تشکیل می‌شود توسط شورای هماهنگی نظام پزشکی که مرکب از روسای نظام پزشکی شهرستان‌های استان مربوطه است، تعیین می‌شود و ریاست آن را رییس نظام پزشکی مرکز آن استان بر عهده دارد. این در حالی است که هشت نفر از 10 نفر هیات عالی طبق قانون به پیشنهاد رییس کل سازمان و تصویب شورای عالی نظام پزشکی تعیین می‌شوند. همچنین هیات‌های تجدید نظر و بدوی هر استان می‌توانند با پیشنهاد به رییس کل سازمان و تصویب شورای عالی از دو یا سه هیات برخوردار باشند.

 

60 درصد شاکیان پزشکی پس از مراجعه به دادسراهای انتظامی از شکایت خود صرف نظر می‌کنند

دکتر نیک نژاد از دادسراهای انتظامی به عنوان سدی برای رفع و رجوع شکایت‌های پزشکی یاد کرد و به ایسنا گفت: حدود 60 درصد از شاکیان با مراجعه به دادسراهای انتظامی، بعد از بررسی‌های انجام شده، از شکایت خود صرف نظر می‌کنند. عدم اطلاع کافی بیمار از نوع بیماری، نحوه درمان، عوارض احتمالی درمان و اقدامات درمانی که پزشک در صدد انجام برای بیمار است، از عوامل شکایت بیمار از پزشک است.

 

مسائل مرتبط با اخلاق پزشکی درصد زیادی از شکایت‌های جامعه پزشکی را شامل می‌شود

وی یکی از بزرگترین مشکلات جامعه پزشکی کشور را مسایل فرهنگی عنوان کرد و به ایسنا گفت: مسایل فرهنگی یکی از عواملی است که پزشک ترجیح می‌دهد مسایلی که در طول درمان برای بیمار انجام می‌دهد را به اطلاع وی نرساند. همچنین اخلاق پزشکی و بد اخلاقی‌های پزشکان نیز درصد زیادی از شکایت‌ها را شامل‌ می‌شود که در اغلب موارد شاکی با مراجعه به دادسرا از شکایت خود صرف‌نظر می‌کند.

انتهای پیام‌ها

/ 0 نظر / 5 بازدید