فقدان احساس شادی و کاهش انرژی از علایم بارز افسردگی

یک روانپزشک، افسردگی را از شایع‌ترین بیماری‌های روانی در دنیا عنوان کرد و با بیان این که این بیماری زاییده یک علت نیست؛ گفت: فقدان احساس شادی و کاهش انرژی از نشانه‌های بارز افسردگی است.

دکتر هاراطون داویدیان، پیشکسوت روانپزشکی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افسردگی را از شایع‌ترین بیماری‌های روانی در دنیا عنوان کرد و گفت: مبتلایان به افسردگی حدود ده درصد کل جمعیت را شامل می‌شوند. بر این اساس در کشور ما بیش از 6 تا 7 میلیون بیمار افسرده تحت درمان شناخته شده‌اند.

وی با بیان این که افسردگی ممکن است در همه سنین مشاهده شود اما بروز آن در سنین متوسط شایع‌تر است، گفت: بیماری‌های روانی به ویژه افسردگی زاییده یک علت نیستند. برخی از افسردگی‌ها کاملا ژنتیکی بوده و حتی اگر شرایط محیطی خوشایندی نیز فراهم باشد، باز هم فرد در معرض خطر ابتلا به آن قرار دارد. همچنین گاهی استرس‌ها و چالش‌های محیطی سبب می‌شود که حالت خفته افسردگی که ژنتیکی است، زودتر فعال شود. برخی از افسردگی‌ها نیز از شرایط زندگی فرد ناشی می‌شود.

این پیشکسوت روانپزشکی، فقدان احساس شادی را از نشانه‌های اصلی افسردگی عنوان کرد و گفت: بر این اساس نه تنها بیمار از هیچ امری لذت نبرده و احساس خوشحالی نمی‌کند بلکه احساس غمگینی و اندوه فراوانی دارد. حتی ممکن است حالت غمگینی وی به صورت گریه بروز کند. کمبود و کاهش انرژی از دیگر نشانه‌های بارز افسردگی است؛ به این صورت که حتی انجام حرکات عادی هم گاهی برای وی مشکل است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به درمان‌های به کار گرفته شده در افسردگی گفت: در درمان افسردگی استفاده از درمان‌های شیمیایی در مرحله اول بسیار مهم است. همچنین بسیاری از بیماران علاوه مصرف دارو، نیازمند روان‌درمانی و بیان مسایل و مشکلات خود نیز هستند.

دکتر داویدیان گفت: برخی افسردگی‌ها دوره‌ای بوده و ممکن است پس از بهبودی مجددا عود کند. برخی دیگر از انواع افسردگی به صورت مداوم هستند که در هر دو صورت درمان دارویی در بهبود بیمار بسیار موثر است. به این صورت که با درمان دارویی دوره بروز افسردگی کوتاه و علایم آن سبک‌تر و قابل تحمل‌تر می‌شود. در نهایت پس از یک تا دو ماه احساس بهبودی به تدریج پدیدار خواهد شد.

انتهای پیام

/ 1 نظر / 7 بازدید
آبرا

سکوت شمشیری بوده است که من همیشه از آن بهره جسته ام . نادر شاه افشار آبرا [گل]