محققان ایرانی به روش جدیدی برای تشخیص مقاومت به شیمی درمانی

یافته‌های یک رساله دکتری در دانشگاه تربیت مدرس نشان داد که روش RNAI را می‌توان برای ارزیابی بیان ژن MRP1 و یافتن راهکارهای جدید برای حساس ساختن تومورهای مقاوم به کار برد.

 

به گزارش سرویس پایان‌نامه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در اغلب لاین‌های سلولی مقاوم و بیماران سرطانی، افزایش فعالیت ژن‌های ABC TRANSPORTER همچون ژن MRP1 می‌تواند اساس فنوتیپ مقاومت باشد.

 

مقاومت چند دارویی پدیده پیچیده‌ای است که در آن ژن‌های متعددی که تنظیم کننده انتقال دارو، ترمیم سلولی، خنثی کردن سموم و متابولیسم داروها می‌باشند، نقش دارند.

 

با این وجود در اغلب لاین‌های سلولی مقاوم و بیماران سرطانی، افزایش فعالیت ژن‌های ABC TRANSPORTER همچون MRP1 می‌تواند اساس فنوتیپ مقاومت باشد.

 

افزایش فعالیت ژن MRP1 در بسیاری از سیستم‌های IN VITRO دیده شده است؛ با این حال اهمیت کلینیکی آن در بیماران سرطانی مشخص نیست.

 

افزایش تعداد کپی ژن و افزایش بیان ژن MRP1 دو مکانیسم عمده افزایش فعالیت این ژن محسوب می‌شود؛ با این وجود داده‌های متناقضی در مورد افزایش تعداد کپی و افزایش بیان ژن MRP1 در بیماران سرطانی وجود دارد.

 

هدف از یک پژوهش با عنوان «مطالعه ارتباط ژن MRP1 و مقاومت به شیمی درمانی در بیماران مبتلاء به لوکمی» که توسط مسعود گلعلی پور دانش‌آموخته مقطع دکتری رشته ژنتیک انجام شد، یافتن ارتباط احتمالی میان سطح بیان این ژن و پیامدهای کلینیکی در بیماران مبتلاء به لوکمی و نیز بررسی اهمیت تعداد کپی ژن MRP1 در افزایش یافتن فعالیت این ژن در بیماران سرطانی بوده است.

 

برای بررسی ارتباط بین MRP1 با شاخص‌های کلینیکی بیماران مبتلاء به لوکمی، بیان این ژن در 52 بیمار ارزیابی شد و با نوع پاسخ بیماران به داروهای شیمی درمانی مقایسه شد.

 

نتایج به دست آمده در این تحقیق نشان می‌دهد که بیان بالای ژن MRP1 با ایجاد مقاومت به دارو در زیر گروه خاصی از بیماران AML ارتباط دارد.

 

همچنین افزایش تعداد کپی ژن MRP1 که در برخی از لاین‌های سلولی مقاوم دیده می‌شود، مسوول افزایش فعالیت این ژن در بیماران لوکمی نیست.

 

داده‌های این پژوهش نشان می‌دهد که روش RNAI را می‌توان برای ارزیابی بیان ژن MRP1 و یافتن راهکارهای جدید برای حساس ساختن تومورهای مقاوم به کار برد.

 

گفتنی است، این پژوهش در قالب رساله دکتری تخصصی مسعود گلعلی پور به راهنمایی دکتر محمد حسین صنعتی در دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

 

انتهای پیام

/ 0 نظر / 4 بازدید