پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به تولید مایع محرک رشد گیاه شدند

مدیر گروه علوم خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران از تولید مایع محرک ریزوبیومی رشد گیاه در این گروه خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر حسین میرحسینی اظهار داشت:‌ بخش علوم خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران از سال 1384 فعالیت خود را در چهار رشته بیولوژی خاک، پیدایش و رده‌بندی خاک و ارزیابی اراضی، شیمی‌ حاصل خیزی و تغذیه گیاهی و فیزیک و حفاظت خاک آغاز کرده و درسه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

 

مدیر گروه علوم خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران افزود:‌ در ساختمان قدیمی‌علوم خاک علاوه بر دانشجویان خاک شناسی به دانشجویان گروه شیمی‌هم خدمات ارایه می‌دهیم و در این دانشکده آزمایشگاه بیولوژی و شیمی‌خاک و ‌آزمایشگاه اشعه X و بانک ژن در حال فعالیت در زمینه این رشته و ارتباط آن، با شیمی‌می‌باشند.

 

وی درزمینه جدیدترین دستاوردهای این گروه ابراز داشت: در سال گذشته یکی از دانشجویان مقطع دکتری به نام بابک متشرع زاده، در زمینه شناسایی باکتری‌های مقاوم نسبت به فلزات سنگین برای پالایش خاک تحقیقاتی را ارایه داد که این تحقیقات مورد تایید قرار گرفته و موفق به دریافت جایزه‌ای از مسابقات تحقیقات علوم خاک در کشور کرواسی شد.

 

وی در این خصوص افزود:‌ باکتری‌های پالاینده خاک شناسایی و جداسازی می‌شوند و پس از جدا سازی در سطح گلخانه‌یی به خاک افزوده می‌شوند و گیاه در خاک کشت داده می‌شود تا مشخص شود باکتری‌های تشخیص داده شده به چه میزان در روند جذب آلودگی خاک و در نتیجه در رشد گیاه موثر هستند.

 

میر حسینی در زمینه دستاوردهای این دانشکده افزود: این دانشکده در زمینه‌ی مقایسه کودهای شیمیایی و همچنین در زمینه‌ی تولید مایع تلقیح ریزوبیومی‌ که محرک رشد گیاه است نیز فعالیت‌هایی انجام داده است.

 

مدیر گروه علوم خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در ادامه گفت: ما با سایر گروه‌های علمی دانشکده از قبیل گروه مهندسی آبیاری و مهندسی باغبانی در جهت پیشبرد اهداف این مرکز همکاری می‌کنیم.

 

وی در ادامه بیان کرد: بحث مشکلات خاک در کشور ما به چند زمینه مربوط می‌شود. کشور ما در کمربند جغرافیایی در یک منطقه خشک قرار دارد و بنابر این خاک اکثر مناطق کشور از لحاظ مواد آلی فقیر است و بنابر این فرسایش خاک در کشور بسیار زیاد است. وجود املاح زیاد مانند گچ و آهک که مانع رشد گیاهان است از دیگر مشکلات خاک اکثر مناطق کشور ما محسوب می‌شود.

 

میر حسینی بهره برداری نامناسب از خاک و عدم مدیریت صحیح در بهره برداری از خاک و تغییر نامتناسب کاربری خاک را از دیگر مشکلات در این زمینه خواند و در عین حال مهم‌ترین مشکل را در این زمینه عدم مدیریت در بهینه سازی تغذیه گیاه و عدم مدیریت مناسب نیروهای انسانی در استفاده‌ی بهینه از امکانات خاکی عنوان کرد.

 

مدیر گروه علوم خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، در این رابطه بیان داشت: خاک استان تهران، قزوین، گلستان و خراسان شمالی برای اهداف کشاورزی مناسب بوده و بیشتر محدودیت خاکی کشور ما در استان‌های یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان و فارس می‌باشد.

 

وی تصریح کرد:‌ بیشتر موسسات اجرایی ارتباط خوبی با مراکز ما ندارند و اکثر تحقیقات انجام شده در این مرکز در حد تحقیق باقی مانده و عملیاتی برای اجرا شدن آن‌ها توسط مراکز اجرایی صورت نمی‌گیرد.

 

میرحسینی در پایان گفت: برای پیشبرد اهداف این مرکز به بودجه بیشتری از سوی وزارت علوم و همکاری بیشتر مسوولان مربوطه نیاز است.

 

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید