در مصرف ویتامین E احتیاط کنید!

پژوهشگران در آمریکا خاطرنشان کردند: در حالی که مصرف ویتامین E در کاهش خطر بروز بیماریهای قلبی - عروقی موثر است اما باید توجه داشت که دوز بالای این ویتامین می‌تواند سبب خونریزی از بینی شود.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، مارگارت ترابر از دانشگاه ایالتی ارگون تاکید می‌کند که ویتامین E به دلیل قابلیتی که در کاهش خطر تشکیل لخته‌های خونی، حمله قلبی و در نهایت مرگ ناگهانی دارد شناخته شده است. اما این ویتامین به دلیل تداخل با ویتامین K که وجود آن برای لخته شدن خون ضروری است، می‌تواند باعث افزایش خونریزی شود.

در این تحقیق ترابر، مطالعات انجام شده روی ویتامین E را مورد بازبینی قرار داده است.

وی می‌گوید؛ یکی از مهمترین این پژوهش‌ها در زمینه مزایای ویتامین E در پژوهش بهداشت زنان صورت گرفته که طی آن 40 هزار زن سالم 45 سال به بالا 600 واحد بین المللی از مکمل‌های ویتامین E یا یک شبه دارو را یک روز در میان به مدت 10 سال مصرف کردند.

وی می‌گوید؛ در زنانی که از این مکمل‌ها مصرف کردند خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی 24 درصد کاهش یافت اما در زنان 65 سال به بالا کاهش 26 درصدی مشکلات قلبی و عروقی و نیز کاهش 49 درصدی در نرخ مرگ و میر ناشی از این مشکلات و ناراحتی‌ها مشاهده شد.

ترابر تاکید می‌کند که این درصد بسیار مهم و قابل توجه است. اما در عین حال بسیاری از زنان تحت مطالعه دچار خونریزی بینی می‌شدند. گفتنی است که برای جلوگیری از خونریزی شورای غذا و تغذیه آمریکا در سال 2000 دوز محدودی بعنوان واحد استاندارد بین‌المللی را برای مصرف روزانه ویتامین E مشخص کرد.

انتهای پیام

/ 1 نظر / 2 بازدید
فهیمه جون

مرسی به من سر زدی وبلاگ شماهم جالبه آقای دکتر[گل][گل][تایید]