نقطه ضعف سرطان پانکراس کشف شد

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در آخرین مطالعات خود موفق به شناسایی ضعف سرطان پانکراس شدند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، محققان مرکز سرطان دیویس در دانشگاه کالیفرنیا یک نقص متابولیک را در سلولهای سرطانی پانکراس شناسایی کرده‌ و خاطرنشان کردند که با استفاده از این اطلاعات جدید می‌توان پیشرفت این سرطان کشنده را به تعویق انداخت.

این محققان دریافتند: سلولهای سرطانی پانکراس نمی‌توانند اسید آمینه «آرجنین» را تولید کنند. در حالی که این اسید آمینه در فرآیندهایی چون تقسیم سلولی، بهبود زخم، عملکرد سیستم ایمنی و نیز تنظیم هورمونها نقش حیاتی دارد.

به گفته محققان؛ فقدان پیشرفت در زمینه درمان این سرطان در سالهای اخیر عواقب ناامید کننده‌ای در پی داشته است؛ چرا که اغلب زمانی بیماری تشخیص داده می‌شود که پیشرفته شده و به سایر اعضا منتشر می‌شود. به طوری که حتی فرصت جراحی هم از دست می‌رود. اما کشف جدید نقطه امیدی برای دانشمندان محسوب می‌شود.

این پژوهش در مجله بین المللی سرطان منتشر شده است.

پانکراس یا لوزالمعده، غده بزرگ خوشه مانندی است که نزدیک معده قرار دارد. سرطان پانکراس یکی از کشنده‌ترین سرطانهای جهان به حساب می‌آید. تشخیص این سرطان در مراحل اولیه بیماری کار دشواری است بنابراین باید عوامل بروز بیماری را شناخته و در امر پیشگیری اقدام نمود.

عواملی چون استعمال دخانیات،‌ دیابت، بالا رفتن سن، مصرف زیاد پروتئین‌های حیوانی و چرب، مصرف زیاد قهوه و نیز سابقه ابتلا به عفونتهای مزمن پانکراسی می‌تواند باعث بروز این سرطان شود.

هم چنین درد و سوزش سردل، کاهش وزن، درد پشت، تهوع، استفراغ، یرقان و آشفتگی‌های هیجانی از علائم ابتدایی این سرطان به شمار می‌آیند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 10 بازدید