پیش‌بینی رفتار زمین با نانولرزه‌ها!

معاون پژوهش و فن‌آوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله از پیگیری طرحی برای ثبت و بررسی نانوزمین لرزه‌ها با هدف پیش‌یابی زلزله در پژوهشگاه خبر داد.

دکتر مهدی زارع ــ معاون پژوهشی فن‌آوری پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله ــ در گفت‌وگو با خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در این طرح با طراحی سنسورهای ویژه‌ای ارتعاشات زمین در مقیاس‌های بسیار کوچک اندازه گیری شده و از این اطلاعات برای طراحی مدل‌هایی برای بررسی رفتار زمین و پیش‌بینی زمین‌لرزه‌های بزرگتر احتمالی استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از اطلاعاتی که از زلزله‌های بسیار کوچک قبل از به وقوع پیوستن زلزله‌های بزرگ ثبت می‌شوند، مورد توجه قرار نمی گیرند و هنگام ثبت زمین لرزه‌ها عمدتا به رخدادهایی که از اندازه‌ای مشخص بزرگتر باشند، توجه می‌شود.

زارع خاطر نشان کرد: ایده این طرح این است که اطلاعات زلزله‌های بسیار کوچک مورد توجه قرار بگیرد که شرط آن نیز در دسترس بودن سنسورهای نانو است که بتوانند این زمین لرزه‌های خفیف را ثبت کنند. اگر اطلاعات این زلزله‌ها را به طور مستمر و پیوسته ثبت و بررسی کنیم می‌توانیم تغییرات رفتار زمین را با توجه به داده‌های اطلاعات این نانوزمین‌لرزه‌ها قبل از رخداد زلزله‌های کوچک شناسایی کرده و با الگوبرداری از آن به مدلی برای پیش‌یابی زلزله دست یابیم.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تاکید کرد: این روش مستلزم استفاده از سنسورهای فوق‌العاده دقیقی است که بتوانند لرزش‌های خفیف نانوزمین‌لرزه‌ها را ثبت کنند که تهیه چنین سنسورهایی نیازمند حمایت و اختصاص بودجه کافی است.

دکتر زارع تصریح کرد: این طرح برای اجرا به معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری و در ادامه برای بررسی‌های بیشتر به معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ارائه شده است.

وی در ادامه با اشاره به این که چنین طرح‌هایی در زمینه پیش‌یابی زلزله باید به صورت مستمر و وسیع طی چند سال ادامه داشته و نباید انتظار نتیجه سریع از آنها داشت به ایسنا گفت: پیش‌بینی می‌شود برنامه‌ای حداقل 10 ساله برای به سرانجام رسیدن استفاده از این تکنیک نیاز است کما این که برای فاز اول طرح، برنامه‌ای دو ساله را پیشنهاد‌ کرده‌ بودیم و با بررسی‌های بیشتر در نظر داریم آن را طی دو برنامه پنج ساله اجرایی کنیم.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 9 بازدید