شماره معکوس برای مناقصه ساخت نیروگاه هسته‌یی در ترکیه

یک روزنامه چاپ ترکیه نوشت: برای ساخت نیروگاه هسته‌یی آتی در ترکیه،10 تا 11 میلیارد دلار بودجه برآورد شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه حریت ـ چاپ ترکیه ـ، درباره برنامه هسته‌یی این کشور نوشت: اگر چه آنکارا از40 سال پیش فعالیت هسته‌یی خود را آغاز کرد، اما تاکنون هیچ نیروگاه هسته‌یی در این کشور راه‌اندازی نشده است.

رویای دستیابی به انرژی هسته‌یی از سال 1960 در ترکیه آغاز شد؛ زمانی که آمریکا با ترکیه در یک جنگ سرد به سر می‌برد، اولین پروژه ساخت راکتور هسته‌یی در سال 1967 تا 1970 مطرح شد اما عملی نشد و این راکد بودن در زمینه انرژی همان گونه ادامه یافت تا این که در سال2000 بولنت اجویت، رییس‌جمهور وقت ترکیه انرژی هسته‌یی را بسیار گران قیمت اعلام کرده و به همین ترتیب مناقصه برای سومین‌بار برگزار نشد.

ترکیه این انرژی را به خاطر رهایی از وابستگی به کشورهای دیگر و دستیابی به انرژی تمیز نیاز دارد و هم‌اکنون مناقصه ساخت نیروگاه هسته‌یی در 24 سپتامبر از سوی شرکت تجارت برق ترکیه (تتاش) برگزار می‌شود که تاکنون علاوه بر شرکت‌های داخلی، شرکت‌هایی از فرانسه، ژاپن، کره‌جنوبی، چین، آلمان، بلژیک و کانادا در آن حضور یافته‌اند.

شرکت برنده در این مناقصه دست کم 40 سال در ترکیه فعالیت خواهد کرد که متعهد است تا اواسط سال 2020 نیروگاه هسته‌یی 5/3 هزار مگاواتی را به مرحله بهره‌برداری برساند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 2 بازدید