محتاطانه تخم مرغ مصرف کنید

یک متخصص علوم تغذیه در یزد توصیه کرد: بیماران مبتلا به بیماری‌های اختلال در کلسترول، قلبی و عروقی، و دیابت بایست از مصرف بیش از حد تخم‌مرغ به دلیل چربی موجود در آن اجتناب کنند.

دکتر حسن مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه یزد، ‌تخم‌مرغ را یک منبع پروتئین دانست که می‌تواند کالری مورد نیاز بدن را تامین کند.

وی اذعان داشت: یک عدد تخم مرغ کامل متشکل از دو بخش زرده و سفیده دارای 50 گرم وزن است که 17 گرم آن را زرده و 33 گرم آن را سفیده تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به چربی موجود در زده تخم‌مرغ، مصرف بیش از حد این ماده غذایی را توصیه نکرد و تاکید کرد: مبتلایان به بیماری‌های قلبی - عروقی ، اختلال در کلسترول و دیابت، بایست در مصرف تخم مرغ محتاطانه عمل کنند؛ به عبارتی این بیماران باید مصرف تخم مرغ را به یک الی 2 مرتبه در هفته کاهش دهند.

دکتر مظفری توصیه کرد: ‌از آنجا که ماده غذایی تخم مرغ بهترین غذا به منظور آغاز تغذیه تکمیلی کودک است، بنابراین والدین بایست تغذیه تکمیلی کودک پس از شش ماهگی را با زرده تخم‌مرغ که انرژی بدن کودک را فراهم می‌آورد، شروع کنند، ولی توجه داشته باشند که سفیده تخم مرغ محرک و آلرژی زاست.

وی بهترین شکل مصرف تخم مرغ را روش آب‌پز دانست و ضمن توصیه به اجتناب از مصرف تخم مرغ عسلی بخصوص جهت کودکان، گفت: تخم مرغ به صورت کاملاً پخته مصرف شود، چرا که هضم تخم مرغ پخته در بدن آسان‌تر انجام می‌گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطر نشان کرد: ‌بعضاً در تخم مرغ‌های آب‌پز شده، رنگ سیاه متمایل به سبز در بین زرده و سفیده قابل مشاهده است، که این امر به دلیل ترکیبات آهن‌دار موجود در این ماده غذایی است و به دلیل آب پز شدن زیاد ایجاد می‌شود و هیچ مشکلی برای مصرف آن وجود ندارد

وی پرهیز از مصرف تخم مرغ‌های شکسته، ‌پرهیز از مصرف تخم مرغ‌های دچار تغییر در رنگ و بوی محتویات و دارای لکه خون در زرده یا سفیده ‌،عدم شستشوی تخم مرغ قبل از نگهداری در یخچال را از جمله نکاتی برشمرد که حین مصرف این ماده غذایی بایست به آن توجه شود.

دکتر مظفری در پایان شناور شدن تخم مرغ بر روی آب، ‌از هم پاشیدگی تراکم زرده و پارگی آن و مخلوط شدن با سفیده هنگام شکستن را از ویژگی‌های تخم‌مرغ‌های غیر قابل مصرف ذکر کرد.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید