کمترین مقدار ماده برای کهکشان‌ها کشف شد

انشمندان با تحلیل پرتوهای ساطع شده از کهکشان‌های کوچک و کم نوری که به دور کهکشان راه شیری می گردند، کمینه ماده برای کهکشان‌ها در جهان را کشف کردند که 10 میلیون برابر جرم خورشید تخمین زده شده است.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این جرم می‌تواند کوچکترین جزء مفهوم اسرارآمیز و نامرئی ماده تاریک باشد که به نام «بلوک ساختمانی» شناخته می شود.

ستارگان که از این بلوک ساختمانی تشکیل می شوند، دسته دسته شده و کهکشان‌ها را تشکیل می دهند. با اینکه ماده تاریک بیش از پنج برابر کل ماده باریونی در جهان را شامل می شود اما هنوز دانشمندان از خواص میکروسکوپی ماده تاریک اطلاعات زیادی ندارند.

لوئیس استریگاری(Louis Strigari) سرپرست این مطالعات می گوید: « با دانستن کمینه ماده کهکشانی بهتر می توانیم رفتار ماده تاریک را درک کنیم و با درک رفتار ماده تاریک می توانیم رفتار جهان آینده را پیش بینی کنیم.»

ماده تاریک نحوه رشد ساختار جهان را تعیین می کند. بدون ماده تاریک کهکشانهایی نظیر کهکشان راه شیری نمی توانند وجود داشته باشند.

دانشمندان می دانند که گرانش ماده تاریک چگونه ماده معمولی(باریونی) را به طرف خود جذب کرده و باعث تشکیل کهکشان‌ها می شود.

آنها همچنین بر این گمانند که کهکشان‌های کوچک در آینده ادغام خواهند شد و کهکشان‌های بزرگتری نظیر راه شیری را به وجود خواهند آورد.

کهکشان‌های کوچک شناخته شده که به کهکشان‌های کوتوله معروفند، درخشندگی بسیار بالایی در حدود هزار برابر تا 10 میلیون برابر درخشندگی خورشید را دارند.

دست کم 22 تا از این کهکشان‌های کوتوله به دور کهکشان راه شیری می‌گردند.

به نوشته نجوم، دانشمندان این پروژه 18تای آنها را مورد بررسی قرار دادند. آنها با استفاده از تلسکوپ کک در هاوایی و ماژلان در چین و با هدف اندازه گیری جرم کهکشان‌های کوتوله، داده های بسیاری را به دست آوردند. آنها با تحلیل نور ستاره ها در هر کهکشان توانستند سرعت ستاره ها را تخمین بزنند، سرانجام یا استفاده از این سرعتها جرم هر یک را بدست آوردند.

محققان این پروژه انتظار داشتند که جرم هر کهکشان متفاوت باشد.

آنها تصور می‌کردند که کهکشان‌های پرنورتر جرم بیشتر و کهکشان‌های کم نورتر جرم کمتری دارند ولی در کمال تعجب کهکشان‌های کوتوله جرم یکسانی به اندازه 10 میلیون برابر جرم خورشید داشتند.

مانجو کاپلینکات(Manoj Kaplinghat) از دانشمندان این پروژه، کشف تیم را با استفاده از مثالی قیاسی توضیح می دهد که در آن انسان نقش ماده تاریک را ایفا می‌کند: «فرض کنید شما در پروازی بالای زمین شهرهای را در تراکم نور شب مشاهده می کنید. شما با استفاده از تجمع نورها حدس می زنید که تعداد بیشتری انسان در لس آن جلس نسبت به بمبئی زندگی می کنند؛ غافل از اینکه حدس شما اشتباه بوده است.»

به گزارش ایسنا، دانشمندان یا استفاده از یافته های اخیر گمان می کنند که تجمع ماده تاریک بدون حضور ستاره نیز امکان­پذیر است. همچنین امیدوارند که بتوانند اطلاعات بیشتری درباره خواص میکروسکوپی ماده تاریک به دست آورند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 2 بازدید