چهار بیمار با گرفتاری اعصاب جمجمه‌ای تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند

پروفسور سمیعی در برنامه علمی کنگره با موضوع «حفظ اعصاب جمجمه‌ای» چهار عمل جراحی را بر روی شماری از مبتلایان به انجام می‌رساند.

پروفسور سمیعی، رییس مرکز بین‌المللی علوم اعصاب آلمان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه یکی از اعمال جراحی مغز و اعصاب مربوط به تومورهای ساقه مغز و آسیب‌رسان به اعصاب صورتی و شنوایی است، گفت: حین جراحی تلاش می‌شود تومور با متدی برداشته شود که به اعصاب آسیبی وارد نشود.

وی ادامه داد: همچنین چندین عمل دیگر نیز مربوط به دردهای صورتی به علت فشار عروق مغزی است (عصب صورت از عصب پنجم مغز منشعب می‌شود) که به انجام می‌رسد. در این متد درمانی عروق از اعصاب جدا شده و با قرارگیری مانعی بین عروق و عصب از بروز آسیب مجدد به عصب صورت خودداری می‌شود.

این جراح مغز و اعصاب در خصوص حرکات غیرارادی صورت، گفت: در این حالت عروق بر روی اعصاب حرکتی صورت فشار وارد می‌کند که موجبات ناراحتی بیمار را فراهم می آورد که در این اعمال جراحی بیماری با کیفیت بهتری درمان می‌شود.

پروفسور سمیعی در ادامه مغز را مرکز کلیه افکار و حرکات بدنی برشمرد و افزود: مغز از چند صدمیلیارد سلول با اتصالات زنجیره‌وار تشکیل شده است و در فعالیت‌های روزانه از سلولهای مغزی استفاده می‌شود.

وی خواب را نوعی استراحت و عاملی برای افزایش اتصالات سلولی دانست و یادآور شد: از این رو افراد پس از خواب صبحگاهی از آرامش و آمادگی ذهنی بیشتری برخوردار می‌شوند.

این جراح مغز و اعصاب با بیان این‌که تصور بر این است که انسان از بدو تولد تا مرگ شاید از میلیون‌ها سلولهای مغزی خود استفاده نکند، گفت: از این رو باید با یادگیری بیشتر امکان استفاده بیشتر از سلولهای مغزی فراهم شود.

رییس جامعه جهانی جراحان مغز و اعصاب گفت: چنانچه بر اثر سانحه رانندگی بخشی از سلولهای مغزی از بین رود سایر سلولها تدریجا کار مهم مغز را بر عهده می‌گیرند که از آن به عنوان REORGANIZATION یاد می‌شود .

وی از مسایل مهم مطرح در جراحی مغز و اعصاب را حفظ اعصاب جمجمه‌ای برشمرد و افزود: 12 عصب موجود در مغز از دو طرف وارد و حفظ بینایی، بویایی ، حرکت صورت را تامین می‌کند که وجود همگی برای کیفیت زندگی ضروریست.

وی در خاتمه گفت: فشار وارده به این اعصاب با علائم مختلفی در فرد تظاهر می‌یابد که جراحیهای مغزی خطر آسیب رسانی به این اعصاب را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید