موفقیت پژوهشگران ایرانی در سنتز حساس‌ترین آلیاژ مغناطیسی

پژوهشگران کشورمان موفق به تولید آزمایشگاهی آلیاژ مغناطیسی پایه کبالت با خوشه‌های نانومتری شدند که از حساس‌ترین آلیاژهای مغناطیسی بوده و بخش اصلی حسگرهای میدان مغناطیسی به شمار می‌روند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر رضا غلامی‌پور، عضو هیات علمی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دکتر فرزاد شهری عضو هیات علمی دانشگاه صنعت و معدن، مهندس حسین سپهری و مهندس علی محمدی از دانشگاه صنعتی اصفهان اعضای تیم پژوهشی هستند که طی یک تحقیق گروهی بین‌رشته‌یی با استفاده از فرایند انجماد سریع، توانسته‌اند این آلیاژ را سنتز کنند.

دکتر غلامی‌پور، هدف از این تحقیق را تولید نوارهایی با حساسیت بسیار بالا و پاسخگویی سریع در برابر میدان‌های مغناطیسی خارجی عنوان و خاطرنشان کرد: این نوارها که با استفاده از روش انجماد سریع ایجاد می‌شوند، از میان مواد مغناطیسی مختلف دارای بالاترین نفوذپذیری مغناطیسی (برابر با 105 × 2) هستند. وجود خوشه‌های نانومتری در ریزساختار این نوارها به صورت تئوری پیش‌بینی شده است، ازاین رو بخشی از فعالیت‌های پژوهش را به بررسی ریزساختار حاصل از فرایند انجماد سریع اختصاص داده‌ایم.

وی در تشریح نحوه انجام کار و نتایج حاصل افزود: پس از تهیه مواد اولیه مورد نظر و آنالیز ترکیب شیمیایی آنها، ابتدا بر روی نمونه‌ها عملیات ذوب انجام شد و آلیاژسازی در کوره ذوب تحت خلا صورت گرفت. پس از آنالیز ترکیب شیمیایی آلیاژ حاصل، در ادامه فرایند انجماد سریع (Melt Spinning) با نرخ‌های سرد کردن متفاوت آغاز شد. در پایان خواص مغناطیسی و عملکرد حسگری نمونه‌های حاصل مورد آزمایش قرار گرفتند. بررسی‌های ساختاری و ریزساختاری آلیاژهای تولیدی توسط دستگاه‌های TEM، XRD، SEM انجام شده است. نتایج ارزیابی‌های ما حاکی از آن است که محصول تولیدی در این پروژه در مقایسه با محصولات مشابه خارجی از خواص مغناطیسی برتر و قیمت بسیار پایین‌تری برخوردار است.

بنابر اعلام ستاد ویژه توسعه فن‌اوری نانو، جزئیات این تحقیق در مجله Magnetism and Magnetic Materials (جلد320، شماره 18، صفحات 2259 -2261، سال 2008) منتشر شده است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 2 بازدید