سامانه هوشمند تنظیم دور موتور با گیربکس در کشور طراحی شد

مخترع جوان ایرانی موفق به طراحی سامانه هوشمند تنظیم دور موتور با گیربکس شد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به گفته عزیز حنیفی، مخترع این سامانه، این سیستم قادر است به صورت هوشمند و خودکار در هر لحظه، دور موتور را متناسب با دور گیربکس کنترل ‌کند بدین صورت که سیستم به وسیله سنسوری دور گیربکس را تشخیص می‌دهد و مقدار آن را با سنسور دیگری که دور موتور را مشخص می‌کند، مقایسه می‌کند و در صورت هماهنگ نبودن به راننده هشداری مبنی بر تنظیم این دو پارامتر می‌دهد. اگر دور موتور بیشتر از محدوده مجاز برای حالت دور گیربکس باشد به راننده هشداری برای کاهش یا افزایش دنده می‌دهد و چنانچه راننده به این هشدار توجه نکند سیستم خود این تعادل را برقرار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مثلا اگر ماشین در دنده 2 باشد و محدوده دور مجاز تعریف شده موتور در بین سرعت 25 تا 45 تعیین شده باشد، اگر سرعت خودرو از این حد بالا برود( به طور مثال 50) سیستم اخطاری مبنی بر افزودن دنده( به 3) به راننده می‌دهد و اگر سرعت از حد مجاز پایین بیاید (به طور مثال 10) سیستم اخطاری مبنی بر کاهش دنده به راننده می‌دهد.

حنیفی تصریح کرد: با توجه به عدم استفاده و مقبولیت خودروهای دنده اتوماتیک آمریکایی، با تلفیق این دو طرح می‌توان استفاده از آنها را مقبولیت بخشید به طوری که راننده هم می‌تواند نقش عمده‌ای در کنترل خودرو ایفا کند.

وی در پایان، پایین آوردن هزینه سوخت خودرو، کاهش هزینه تعمیر و نگهداری خودرو، کاهش آلودگی در حد قابل قبول، قابلیت تلفیق با خودرو‌های دنده اتوماتیک، بالا بردن قابلیت و مقرون به صرفه کردن استفاده از خودروهای دنده اتوماتیک و جلوگیری از حواس پرتی راننده در کنترل‌های چشمی آمپر دور موتور را از جمله قابلیت‌ها و مزایای سامانه هوشمند تنظیم‌کننده دور موتور با دور گیربکس عنوان کرد.

/ 0 نظر / 2 بازدید