مدیرمرکز سلامت وزارت بهداشت: فعالیت شرکت‌های دخانی نباید به روح قانون را آسیب زن

مدیر مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به انتشار اخباری مبنی برعقد قرار داد شرکت دخانیات ایران با کره جنوبی برای تولید سیگار در ایران و واکنش وزارت بهداشت در برابر آن گفت: از این رو وزیر بهداشت طی نامه‌ای مراتب اعتراض خود را به وزیر صنایع اعلام کرد.

دکتر مصطفی غفاری در گفت و گو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که با توجه به قانون جامع کنترل دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی کلیه فعالیتهای شرکت دخانیات ایران باید برای حصول به اهداف این قانون باشد، اظهار کرد: فعالیتهای این شرکت نباید روح قانون را دچار آسیب کند.

وی هدف این قانون را ایجاد جامعه عاری از دخانیات برشمرد و افزود: بنابراین مدیریت تولید و واردات مواد دخانی الزامی است.

مدیر مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: جلوگیری از قاچاق سیگار از دلایل توجیهی شرکت دخانیات ایران برای عقد قراردادهای این چنینی است. این در حالی است که با عقد چنین قراردادهایی امکان نفوذ شرکتهای دخانی بین‌المللی به کشور فراهم می‌شود.

دکتر غفاری با اشاره به هجوم کمپانی‌های بین‌المللی به کشورهای درحال توسعه گفت: کشورهای درحال توسعه به لحاظ نیروی کار ارزان‌تر و نسل جوان، بازار خوبی برای این کشورها به شمار می‌روند.

وی با بیان این که بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی شرکت دخانیات ایران فقط 8 درصد سیگار معرفی کشور از محصولات قاچاق تامین می‌شود، افزود: از این رو به نظر می‌رسد برای مبارزه با پدیده قاچاق نیازی به اقدامات و فعالیتهای وسیع و گسترده‌ای نیست.

مدیر مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت بررسی بیشتر در خصوص نیاز کشوربه ورود محصولات دخانی گفت: هم اکنون اطلاعات کاملی در این خصوص و فعالیت توسعه‌ای شرکت دخانیات در دست نیست در حالی که مباحث تولید دخانیات باید در ستاد کشوری کمیته دخانیات بررسی شود.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید