دستیابی پژوهشگران ایرانی به دانش فنی سامانه مدولار رایانه‌یی اندازه‌گیری قطر داخ

متخصصان پژوهشکده توسعه تکنولوژی جهاد دانشگاهی با طراحی و ساخت سیستم اندازه‌گیری مدولار طول به کمک LVDT برای قطر داخل قطعات صنعتی برای نخستین بار در کشور به دانش فنی ساخت سامانه مدولار رایانه‌یی اندازه‌گیری قطر داخل سوراخ‌های دقیق دست یافتند.

محمد ولی ایمانی، کارشناس ارشد مهندسی مکانیک پژوهشکده توسعه تکنولوژی و مسوول طرح در گفت‌و‌گو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این زمینه گفت: در این پژوهش، با تحقیق در سامانه‌های موجود در جهان و تجزیه و تحلیل مشخصه‌های آنها، ابتکارات و توانایی‌های تکنولوژی داخلی نیز در راستای ایجاد طراحی قابل رقابت از لحاظ دوام، قیمت و عوامل مشتری پسند، مورد توجه قرار گرفته و سیستمی جدید با قابلیت توسعه و بهینه سازی در سطح ملی و بین‌المللی طراحی و ساخته شده است.

وی افزود: با اجرای این پروژه اولین تجربه طراحی و تولید ابزارهای اندازه‌گیری الکترومکانیکی برای رفع نیاز اندازه‌گیری‌های قطر داخل و خارج قطعات صنعتی در خطوط تولید انبوه فراهم شده است.

ایمانی گفت: در این طرح، یک مکانیزم خطی جدید در اندازه‌گیری دقیق قطر داخل ابداع شده است که نتایج تحلیل سینماتیکی و تست نمونه ساخته شده در یک سامانه مدولار نوین برای اندازه‌گیری قطر داخل نیز به ثبت رسیده است.

وی درباره مکانیزم کارکرد این سیستم افزود: این مکانیزم جهت تبدیل حرکت قطری به حرکت مستقیم الخط که عملا ورودی سنسورهای اندازه‌گیری طول است طراحی شده است، صورتی که این حرکت با دقت خوبی در محدوده مورد نظر خطی باشد.

ایمانی تصریح کرد: مکانیزم خطی جدید در اندازه‌گیری دقیق قطر داخل، قطر به صورت ریاضی مدل و با نتایج تست تجربی دستگاه مقایسه شده و در نهایت این سیستم، با هزینه کمتر و ساخت آسانتر نسبت به محصولات خارجی جهت اندازه‌گیری دقیق طراحی و ساخته شده است.

گفتنی است، طرح «سیستم اندازه‌گیری مدولار طول به کمک LVDT برای قطر داخل قطعات صنعتی» با اتمام طراحی و ساخت در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید