«وسواس» سن و جنس نمی‌شناسد

سرپرست مرکز مشاوره روزبه با اشاره به کامل گرا بودن به عنوان یک وسواس اجباری (OCD) گفت: در جامعه ما نه تنها کامل گرا بودن بیماری محسوب نمی‌شود، بلکه حتی کسانی که به طور مبالغه آمیز در حیطه‌ای پیشرفت می‌کنند، تشویق هم می‌شوند.

دکتر مصطفی تبریزی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا از وسواس عملی و فکری به عنوان دو نوع از وسواس اجباری (OCD) نام برد و افزود: وسواس عملی، تکرار کردن کاری به صورت متوالی و روزمره است نظیر شستن ظروف به دفعات مکرر، وسواس فکری نیز فکر کردن به یک مساله به دفعات مکرر است مانند این که فردی در طول روز 50 بار به این مساله فکر کند که بینی او کج است.

وی، اختلالات روانی را در زنان شایعتر دانست که دلایل محیطی دارد زیرا مردان به علت داشتن تعاملات اجتماعی بیشتر، تخلیه هیجانی دارند که این امر در زنان کمتر است.

دکتر تبریزی، کامل گرا بودن را یک نوع وسواس نامید که فرد رشدی متعادل و همه جانبه ندارد بلکه یک بعدی رشد می‌کند که مهم ترین دلیل آن نیز خانوادگی است و خانواده فرد را به کامل بودن در همه جوانب از جمله اخلاق، درس و انضباط و ... تشویق می‌کند و با درونی شدن در فرد سرانجام به وسواس تبدیل می‌شود.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار کرد: در موارد ارثی OCD تنها زمانی که خیلی پیشرفت می‌کند می‌توان اقدامی انجام داد ولی هر وسواس ژنتیکی با اقدامات محیطی می‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند.

این متخصص مشاوره روان درمانی درباره علت دیگر وسواس چنین گفت: در بعضی مواقع فرد احساس بدی نسبت به خود دارد و بدون اینکه آگاهی داشته باشد واکنشی مخالف آن حالت را که دارد انجام می‌دهد نظیر این که فکر می‌کند دنیا بد است یا او باید خود را تمیز نگه دارد.

موسس و سرپرست مرکز مشاوره روزبه مهمترین عواقب وسواس اجباری را تحت فشار قرار گرفتن خود فرد و اطرافیان او دانست که سبب کاهش معاشرت و بهره مندی اجتماعی و صدمه زدن به روابط او با دیگران می‌شود.

وی با اشاره به این که سن خاصی برای این بیماری وجود ندارد ابراز کرد: برای درمان ابتدا از دارو درمانی و سپس از روان درمانی استفاده می‌شود که شامل حساسیت زدایی نظام‌دار و غوطه‌ور کردن فرد در موقعیتی که وسواس را برای او به وجود می آورد، می‌شود.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 7 بازدید