تهیه واکسن آنفلوآنزا و داروهای ضد ویروسی به میزان کافی درکشور

هم زمان با شروع فصل سرما و افزایش احتمال بروز آنفلوآنزای پرندگان، اقدامات بهداشتی - مراقبتی ویژه آنفلوآنزای پرندگان در کشور شدت گرفت.

دکتر محمد مهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به چند بخشی بودن این برنامه‌ها اظهار کرد: برنامه آموزش نیروهای بهداشتی برای اقدامات پیشگیرانه و کنترلی است که علاوه بر پزشکان، پرستاران بیمارستانی را نیز شامل می‌شود.

وی، با اشاره به برگزاری نخستین دوره آموزشی در شهر تبریز گفت: دومین دوره آن هفته آینده در مشهد و سومین آن نیز در قزوین برگزار می‌شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، به برگزاری کلاس‌های آموزشی برای روستاییان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: مطالب آموزشی جدیدی نیز با همکاری وزارت آموزش و پرورش تهیه و برای دانش آموزان ارایه می‌شود.

دکتر گویا، بخشی از فعالیت‌ها را اقدامات تدارکی برشمرد و افزود: تهیه واکسن آنفلوآنزای انسانی و داروی ضد ویروس و توزیع آن برای گروه‌های پرخطر از آن جمله است.

وی، با بیان این که گروه‌های پرخطر شامل افرادی است که به نحوی با پرندگان در تماس و یا با آنان زندگی می‌کنند، گفت: از این رو واکسیناسیون رایگان برای کارگران مرغداری، روستاییان به لحاظ زندگی با پرندگان و پرسنل دامپزشکی الزامی است.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، تقویت نظام مراقبت تلفات پرندگان را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه با مشارکت سازمان دامپزشکی برشمرد و یادآور شد: با گزارش دهی 2 طرفه (دامپزشکی و وزارت بهداشت) در ظرف کمتر از 24 ساعت اقدامات سریع و بررسی انجام می‌گیرد.

وی، رعایت بهداشت فردی، شست و شوی کامل دست‌ها حین طبخ غذا به ویژه پرندگان و استفاده از مرغ و تخم مرغ پس از پخت کامل را در جلوگیری از انتشار بیماری موثر برشمرد و یادآور شد: پرهیز از شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌ها و مناطقی نظیر آن و استفاده از لوازم حفاظتی نظیر گان و ماسک در کارکنان مرغداری‌ها الزامی است.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 5 بازدید