مصرف زیاد آب ولبنیات درپیشگیری ازسنگ مجاری ادراری موثراست

رییس قطب اورولوژی بیمارستان شهید لبافی نژاد، مصرف زیاد قرص‌های کلسیم را از عوامل موثر در تشدید سنگ‌سازی مجاری ادراری عنوان کرد و گفت: این در حالی است که امروزه ثابت شده لبنیات نه تنها سنگ‌سازی مجاری ادراری را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه احتمال افزایش بروز این سنگ‌ها را کاهش می‌دهد؛ بنابراین افراد مستعد، خود را از مصرف شیر محروم نکنند.

دکتر ناصر سیم فروش در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: امروزه تاثیر جنس آب مناطق مختلف کشور در بروز سنگ‌های ادراری تقریبا رده شده و جنس آب در بروز این سنگ‌ها نقشی ندارد. در مجموع مقدار مصرف آب از جنس آن بسیار مهمتر است. اکنون در تمام نقاط ایران، سنگ‌های مجاری ادراری بروز می‌کند و می‌توان گفت که در منطقه کمربند سنگ‌های ادراری قرار داریم.

 

مصرف آب تا حد روشن بودن رنگ ادرار خطر سنگ‌سازی مجاری ادراری را کاهش می‌دهد

 

مستعدان به سنگ مجاری ادراری طی تابستان هر ساعت یک لیوان آب بنوشند

وی در این باره ادامه داد: در صورت مصرف آب به حدی که رنگ ادرار روشن بوده و به زردی نگراید، خطر سنگ سازی مجاری ادراری کمتر می‌شود. از طرف دیگر تنها مقدار آب مصرفی مهم نیست بلکه تواتر آن نیز در جلوگیری از سنگ‌سازی بسیار مهم است. به این ترتیب مستعدان به سنگ‌سازی مجاری ادراری طی تابستان و در هنگام بیداری لازم است هر ساعت یک لیوان و در شب هنگام دو لیوان آب مصرف کنند؛ به نحوی که رنگ ادرار روشن باشد.

 

قرص‌های کلسیم با نظر پزشک و همراه با آب زیاد مصرف شوند

این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری، مصرف زیاد قرص‌های کلسیم را از عوامل موثر در تشدید سنگ‌سازی مجاری ادراری عنوان کرد و افزود: افرادی که مجبور به مصرف این قرص‌ها هستند باید تحت نظر پزشک و همراه با آب زیاد از قرص‌های کلسیم استفاده کنند. رنگ ادرار این افراد نیز باید روشن باشد.

 

لبنیات احتمال افزایش بروز سنگ‌های ادراری را کاهش می‌دهد

 

مصرف آب کافی، بهترین راه پیشگیری از تشدید سنگ‌های مجاری ادراری

وی در این باره ادامه داد: از طرف دیگر امروزه ثابت شده لبنیات نه تنها سنگ‌سازی مجاری ادراری را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه احتمال افزایش بروز این سنگ‌ها را کاهش می‌دهد. به این ترتیب افراد مستعد به سنگ‌سازی مجاری ادراری، خود را از مصرف شیر و لبنیات محروم نکنند؛ چرا که عدم مصرف این مواد، پوکی استخوان و عوارض دیگری را به دنبال دارد. در مجموع مصرف آب کافی بهترین راه پیشگیری از تشدید سنگ‌های مجاری ادراری است.

 

بهبودی کامل سرطان پروستات با تشخیص به موقع

دکتر سیم فروش در ادامه با اشاره به بروز سرطان پروستات در کشور گفت: برخلاف سرطان مثانه که با مصرف سیگار هم در ارتباط بوده و درمان آن بسیار مشکل و نتایج درمان رضایت بخش نیست؛ سرطان پروستات علیرغم شایع بودن، در صورت تشخیص به موقع، با بهبودی کامل همراه است. در این زمینه مدت هفت سال است که 500 بیمار پس از درمان تحت پیگیری قرار دارند و نتایج درمان سرطان پروستات در آنها بسیار رضایت بخش است.

 

نقش مهم طول مجرای ادرار پس از عمل سرطان پروستات در کنترل ادرار

 

قابلیت کنترل ادرار سه ماهه پس از عمل سرطان پروستات در 90 درصد بیماران

رییس قطب اورولوژی بیمارستان شهید لبافی نژاد با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در درمان سرطان پروستات به ایسنا گفت: اخیرا ثابت شده که طول مجرای ادرار پس از عمل برداشتن سرطان پروستات در کنترل ادرار نقش مهمی دارد. به این ترتیب اکنون ما برای درمان سرطان پروستات کل مجرای ادرار را حفظ کرده و پس از خارج کردن پروستات، از زدن بخیه‌های زیاد، به منظور حفظ عملکرد مجرا، خودداری می‌شود. به این ترتیب ایران در به دست آوردن کنترل ادرار سه ماهه یا کنترل زودرس بزرگ‌ترین نتیجه را ارایه کرده است. در این زمینه اغلب گزارش‌های کنترل سه ماهه حدود 80 درصد بوده، این در حالی است که بیماران ما از بالای 90 درصد کنترل سه ماهه و 96 درصد کنترل یک ساله برخوردار بوده‌اند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 8 بازدید