یک فوق تخصص قرنیه:

یک فوق تخصص قرنیه گفت: امروزه استفاده از عمل لازک افزایش یافته زیرا عوارض این عمل کمتر از عمل لیزیک است.

دکتر جواد عموزاده عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب اظهار داشت: در عمل لیزیک، لایه بیرونی قرنیه را (که ضخامت آن 160 میکرون است) با تیغه مخصوص برمی‌دارند ولی در عمل لازک این لایه برداشته نمی‌شود بلکه خراشیده می‌شود.

وی در ادامه افزود: در عمل لازک به مدت 3 روز، لنز تماسی در چشم بیماران قرار داده می‌شود تا هم بیماران راحت‌تر باشند و هم لایه خراشیده بهبود یابد ولی در عمل لیزیک از لنز تماسی استفاده نمی‌شود.

دکتر عموزاده در خصوص عوارض موقتی عمل لازک گفت: ممکن است پس از عمل، بیماران نوسان دید پیدا کنند که این عارضه موقتی است و احتمال دارد 3 تا 6 ماه طول بکشد تا به حالت عادی بازگردند. همچنین کسانی که شماره چشم بالایی دارند ممکن است در شبها مشکلات دید پیدا کنند که این مشکل نیز موقتی است و برطرف خواهد شد.

این فوق تخصص قرنیه در مورد عارضه دیگر عمل لازک اضافه کرد: یکی از عارضه‌های دیگر خشکی چشم است. متخصصان قبل از عمل میزان اشک چشم را اندازه گیری می‌کنند، اگر مقدار اشک خیلی کم باشد باید ابتدا خشکی چشم برطرف شود زیرا این عمل خشکی چشم را ایجاد می‌کند.

وی در خصوص مراقبت‌های قبل از عمل گفت: نکته مهمی که قبل از عمل وجود دارد این است که افرادی که قبل از عمل از لنز تماسی نرم استفاده می کردند یک هفته قبل از عمل نباید از لنز استفاده کنند، حتی به مدت بسیار کوتاه، زیرا ممکن است نتیجه عمل را تغییر دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: همچنین قبل از عمل نباید چشم بیمار عفونت کند و نیز بیمار نباید مشکل چشمی داشته باشد.

وی در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل گفت: بیماران باید پس از عمل از عینک آفتابی استفاده کنند تا هم چشم شان را دست کاری نکنند و هم نور آفتاب چشم آنها را اذیت نکند. همچنین یکسری قطره به بیماران داده می‌شود که حتماً باید به صورت مرتب از آن استفاده کنند.

این فوق تخصص قرنیه در ادامه یادآور شد: بیماران پس از عمل باید از مالیدن و تحریک چشم‌ها به شدت پرهیز کنند به ویژه زنانی که لیزیک کرده‌اند باید تنها پس از تجویز پزشک از لوازم آرایشی استفاده کنند.

دکتر عموزاده در پایان در مورد استفاده از لنزهای رنگی پس از عمل لیزیک یا لازک گفت: استفاده از لنزهای رنگی هر چه دیرتر صورت بگیرد بهتر است و بیمار باید حداقل 3 ماه پس از عمل، از لنزهای رنگی استفاده کند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 2 بازدید