گرما، اثرگذاری واکسن آنفلوانزا را کاهش می‌دهد

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید براین که واکسن آنفلوآنزا باید در زنجیره سرد نگهداری شود، افزود: گرما و حرارت ممکن است منجر به کاهش میزان اثرگذاری آن شود. بنابراین گروه‌های در معرض خطر باید به محض تهیه واکسن جهت تزریق آن اقدام و از نگهداری آن در محیط‌های گرم خودداری کنند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دکتر داوود یادگاری ضمن اشاره به این موضوع که مردم با آگاهی از چگونگی شیوع ویروس آنفلوآنزا، می‌توانند تا حدودی از ابتلا به آن درامان باشند، گفت: مناسب‌ترین شیوه ایمن سازی بدن به ویژه برای گروه‌های در معرض خطر استفاده از واکسن در زمان مناسب می‌باشد و زمان مناسب برای این کار ابتدای فصل سرما و پیش از شیوع ویروس است.

وی مهمترین گروه‌های در معرض خطر را، کودکان 6 ماهه تا 5 ساله، افراد سالخورده و بالای 60 سال، مبتلایان به بیماریهای مزمن قلبی، ریوی، دیابتی و کلیوی، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی، مادران باردار و کارکنان بخش‌های بهداشتی و درمانی دانست.

دکتر یادگاری با اشاره به این که ویروس آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد که دائما تغییرشکل می‌دهند و زیر نوع‌ها یا سوش‌های جدیدی را تولید می‌کنند، تاکید کرد: واکسن‌های جدید هر سال با استفاده از برآوردها و تحقیقات مراکز علمی که کدام سوش‌های ویروس برای آن سال فعالترین خواهند بود، ساخته می‌شوند.

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا دارای تاریخ است و پس از گذشت تاریخ آن دیگر قابل مصرف نمی‌باشد. در حال حاضر می‌بایست از واکسن 2008-2009 جهت ایمن سازی استفاده شود.

وی در خصوص تزریق این واکسن یادآور شد: واکسن آنفلوآنزا حتما باید در عضله بازو تزریق شود.

وی در پایان ضمن تاکید برعدم مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها گفت: سرماخوردگی و آنفلوآنزا در سیر درمانی نیاز به تجویز آنتی بیوتیک ندارند. برخلاف تصور عموم، آنتی بیوتیک‌ها در تخفیف علایم و کوتاه کردن دوره این بیماریها هیچ جایگاهی ندارند. فقط اگر آنفلوآنزا سبب ایجاد عفونت میکروبی ثانویه شود، آنتی بیوتیک ضد همان میکروبها از سوی پزشک تجویز می‌شود.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 6 بازدید