ازکجا ازچی چه خبر!
٢۸ شهریور ۱۳۸٧
آزمایشگاه مرجع مواد دندانی کشور امروز در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ت ... نظرات() 

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ظهر امروز آزمایشگاه مرجع مواد دندانی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور معاون سلامت وزارت بهداشت، قائم مقام وزیر بهداشت، مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعی از معاونان و هیات علمی این دانشگاه رسما افتتاح شد.

دکتر آخوندی، قائم مقام رییس مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه گفت: از آنجا که مرجعی برای نظارت بر مواد مورد استفاده در بخش دندانپزشکی وجود نداشت، صرفا به رعایت گروهی از استانداردها اکتفا می‌شد؛ این در حالی است که تلاش‌ها در این زمینه کافی نبود. به این ترتیب بحث تشکیل مرکز تحقیقات دندانپزشکی مطرح شد.

به گفته وی، اقدام در جهت استاندارد مواد دندانی و کنترل مستمر آن و همچنین تاسیس آزمایشگاه مرجع مواد دندانی از اهداف مرکز تحقیقات دندانپزشکی بود. برای تاسیس آزمایشگاه مرجع به 350 میلیون تومان اعتبار نیاز بود که با توجه به کمبود بودجه و امکانات این مبلغ به 117 میلیون تومان کاهش یافت.

دکتر آخوندی با اشاره به مشکلات و کمبودها در زمینه راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع مواد دندانی گفت: کمبود امکانات و بودجه، راه‌اندازی آزمایشگاه را با مشکل مواجه کرده که با حمایت‌های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران، این آزمایشگاه در حال حاضر قابل بهره‌برداری است. این در حالی است که برای تکمیل آزمایشگاه و تجهیز آن حدود 100 میلیون تومان مورد نیاز است.

وی با اشاره به استانداردهای در حال تدوین مواد دندانی گفت: حدود 15 استاندارد تدوین شده و آماده تحویل به وزارت بهداشت است و دیگر استانداردها نیز با تامین بودجه امکان‌پذیر است. مراحل تدوین استانداردها بر اساس استانداردهای ایزو طراحی شده است.

قائم مقام رییس مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ایجاد آزمایشگاه کشت سلولی، همکاری با اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در جهت کنترل کیفیت تمام مواد دندانی تولید داخل و وارداتی به صورت مستمر و تدوین مابقی استانداردهای مواد دندانی از جمله برنامه‌های در دست اقدام آزمایشگاه مرجع مواد دندانی است.

انتهای پیام