ازکجا ازچی چه خبر!
٢٧ شهریور ۱۳۸٧
وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی ازابلاغ دستورالعمل‌ دکتری تخصصی از طریق پژوهش در ... نظرات() 

به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کامران باقری لنکرانی دربازدید از مرکز تحقیقات ترمیم ضایعات نخاعی و مغز در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گفت: بسیار خرسندم که در این فاصله کوتاه این کار بسیار خوب که به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران آغاز شده، جوانه‌های مختلفی زده است که هر کدام از آنها موضوعیت دارد تا بر روی آنها فعالیت‌های سنگین‌تری صورت گیرد.

وی با تشکراز زحمات 24 ماهه همکاران خود در دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: می‌توان این مدل فعالیت را به عنوان یک مدل موفق از همکاری علوم پایه، علوم بالینی، نگاه مساله محور، رو به جلو و حرکت در مرزهای دانش محسوب کرد.

دکتر لنکرانی با اشاره به اختصاص بودجه ارزی به دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: انشاءالله ظرف یک هفته آینده این اعتبار ابلاغ می‌شود که امیدواریم بخشی از نیازها از این محل تامین شود.

وی با بیان این‌ که در جلسه گذشته شورای گسترش نخستین پژوهشکده مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تصویب رسید، تصریح کرد: در حال حاضر دستورالعمل‌ ایجاد پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران آماده است و تصویب پژوهشکده به انسجام کارها و فعالیت‌ها کمک خواهد کرد و امکان فعالیت تمام وقت افراد بیشتری نیز حاصل می‌شود.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: تاسیس این پژوهشکده زیرساخت بسیاری از کارهای دیگر است و باید از این حالت بیشتر استفاده کرد، همچنین دستیابی محققان این مرکز به مدل‌های ‌ حیوانی مورد استفاده در تحقیقات پزشکی که تنها در مراکز بسیار محدودی در دنیا رخ می دهد، نقطه قوتی است تا تحقیقات و مشاهدات بالینی مبتنی بر مستندات قوی‌تر انجام شود.

به گفته وی، داشتن مدل حیوانی برخی بیماری‌ها، کار آسانی نیست که موفقیت دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه قابل تقدیر است.

دکتر لنکرانی با بیان این‌که دستورالعمل‌ و آیین‌نامه دکتری تخصصی از طریق پژوهش (PhD By Research) در شرف ابلاغ است، عنوان کرد: این دوره‌ها سه ورودی خواهد داشت و نخبگان، اعضای هیات علمی با رتبه‌های مربی و یا افرادی که قصد دریافت دو تخصص را داشته و افرادی که در سیستم به صورت کارشناس فعالیت می‌کنند، امکان کسب این دکتری را دارند.

وی ادامه داد: یکی از کارهایی که باید تا پایان جاری در این مرکز پیگیری شود، دوره دکتری تخصصی از طریق پژوهش خواهد بود، ‌اما باید در گروه‌های پژوهشی به هدفمندی دقت کامل داشت و از پراکنده کاری دوری کرد، زیرا تمرکز بر یک موضوع باعث برخوردای از عمق بیشتر موضوع می‌شود تا بتوان به نتیجه مطلوب‌تر دست یافت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، توضیح داد: اختیارات آیین‌نامه مالی و مالیاتی دانشگاه که مصوب هیات امناست، زمینه ای را فراهم کرده که واحد اجرا الزاما در چارچوب بیمارستان و مراکز تحقیقاتی نباشد بلکه حتی برای گروه پژوهشی هم می‌توان اختیارات متناسبی تعریف کرد و دانشگاه علوم پزشکی تهران که توفیق این را پیدا کرده که در قله تحقیقات علوم پزشکی کشور قرار داشته باشد و تقریبا با یک فاصله بسیار زیاد از سایر دانشگاه‌ها در حال حرکت باشد بهتر است مانند سال‌های گذشته که در مدیریت پژوهش گام‌های بلندی برداشته شد، با این موضوع تکمیل‌تر شود.

انتهای پیام