ازکجا ازچی چه خبر!
٢٧ شهریور ۱۳۸٧
پایه‌های روشنایی (تیرهای چراغ برق) تاشو که دسترسی به لامپ را برای تعویض یا تعمیر ... نظرات() 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهندس امین رفیعی با اشاره به این که پایه های روشنایی مزبور در حال حاضر توسط شرکتی در مشهد به تولید انبوه رسیده است، افزود: هر ساله ادارات و سازمان‌ها، هزینه‌های زیادی را بابت به کارگیری نیروی انسانی لازم جهت انجام عملیات تعمیر و نگهداری پایه های روشنایی نصب شده در خیابان‌ها، بزرگراه‌ها، محوطه ها و ... متحمل می‌شوند اما با طراحی و ساخت مدل‌های جدید پایه های روشنایی که برای نخستین بار توسط متخصصان داخلی و در اندازه های 4 تا 15 متری صورت گرفته است، تنها یک نفر و بدون نیاز به هر گونه وسیله مکانیکی، می‌تواند در مدت یک دقیقه به چراغ نصب شده روی تیری دسترسی پیدا کند.

وی صرف هزینه برای کرایه یا خرید ماشین‌های بالابر، تهیه ماشین آلات و ارسال به محل، برق گرفتگی، سقوط از ارتفاع، ایجاد ترافیک و راهبندان و بعضا تصادفات مرگبار در جاده‌های خارج از شهر را از جمله مخاطرات پایه های روشنایی سنتی بر شمرد و یادآورشد که ابتکار تازه علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، سهولت و ایمنی در کار نیز به همراه دارد .

به گفته رفیعی، پایه‌های روشنایی جدید در مدل‌های جاده‌یی، خیابانی و پارکی طراحی و ساخته شده‌اند و فن‌آوری مذکور از این قابلیت برخوردار است که پایه‌های کنونی را نیز به تاشو تبدیل کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مدل‌های خارجی این پایه ها وجود دارد یا خیر، گفت: مدل‌هایی از این پایه ها در برخی از کشورها ساخته شده است، اما علاوه بر آن که قیمت آنها بسیار بالاتر است، از فن‌آوری پیچیده‌ای نیز برخوردارند، حال که مدل ایرانی، تنها با استفاده از روش محاسبه نقطه گرانیگاه تیر توانسته به شکلی بسیار ساده و باور نکردنی امکان دسترسی به لامپ را فراهم کند.

انتهای پیام