ازکجا ازچی چه خبر!
٢٧ شهریور ۱۳۸٧
از سوی محققان دانشگاه صنعتی مالک اشتر ارائه شد: تئوری جدید برای پیش‌بینی مقدار ح ... نظرات() 

پژوهشگران دانشگاه صنعتی مالک اشتر، موفق به ارائه یک تئوری جدید برای پیش‌بینی مقدار حلالیت فلورین در حلال‌های مختلف شده‌اند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهندس فرهاد قرقیزی، دانشجوی دکتری مهندسی شیمی دانشگاه تهران که طی پژوهشی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر به بررسی این موضوع پرداخته است، اظهار کرد: فلورین یک ماده پایه در فن‌آوری ‌نانو است که به روش‌های مختلفی تولید می‌شود. از جمله روش‌های مطرح برای تولید این ماده، استفاده از قوس الکتریکی گرافیت است. در این روش فلورین درون یک گاز بی‌اثر سنتز می‌شود، اما در کنار آن دوده نیز تولید می‌شود که لازم است فلورین از این مخلوط جدا شود.

وی خاطرنشان کرد: عملیات جداسازی با حلال‌شویی انجام می‌شود. حداکثرسازی جداسازی نیازمند انتخاب حلال مناسب است. تاکنون تئوری‌های مختلفی برای پیش‌بینی مقدار حلالیت فلورین در حلال‌های مختلف ارائه شده است اما هیچ‌کدام دقت تئوری را که در پژوهش حاضر به دست آمده‌، ندارند.

قرقیزی در خصوص جزئیات کار و نتایج حاصل افزود: ما برای ارائه این تئوری، ابتدا از منابع اطلاعاتی موجود مقدار حلالیت فلورین را در صد حلال مختلف بررسی کردیم. سپس با استفاده از ساختار ملکولی هر ماده، خواص مختلف آنرا تخمین زدیم و در ادامه تخمین حاصل را به میزان حلالیت تعمیم دادیم. این مدل می‌تواند به یافتن ساختارهایی که حلالیت فلورین در آنها بیش از حلال‌های شناخته شده است، کمک شایانی کند.

به گزارش ایسنا از ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، جزئیات این پژوهش که با همکاری مهندس رضا فارغی علمداری انجام شده، در مجله taylor & francis (جلد 13، شماره 3، صفحه 57-40) منتشر شده است.

انتهای پیام