ازکجا ازچی چه خبر!
٢٦ شهریور ۱۳۸٧
«هاوکینگ» از «ساعت نوری بدون عقربه» پرده برداری می‌کند ... نظرات() 

استفان هاوکینگ، دانشمندان سرشناس جهان به زودی از یک ساعت بدون عقربه پرده برداری می‌کند که زمان را با کمک نور نشان می‌دهد.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این ساعت که «کورپوس کلاک» نام دارد، توسط دکتر جان تیلور از کالج کورپوس کریستی کمبریج طراحی و اختراع شده است.

ساعت کورپوس که در روز 19 سپتامبر به دست استفان هاوکینگ کیهان شناسی و نویسنده کتاب پر فروش جهانی تحت عنوان «تاریخچه مختصر زمان» پرده برداری خواهد شد، برای نمای خارجی ساختمان جدید کتابخانه کالج در نظر گرفته شده است.

دکتر تیلور مخترع و ساعت سازی است که 500 هزار پوند از بودجه شخصی خود را برای این کار اختصاص داده و ساعت کورپوس را طی هفت سال طراحی و ابداع کرده است.

تیلور در ساخت این ساعت از طراحی ساعت که توسط جان هارسون مشهور ساخته شد، الهام گرفته است.

ساعت کورپوس که دارای یک موتور الکتریکی است، عقربه ندارد و به روش جدیدی که استفاده از نور است زمان را نشان می‌دهد.

این ساعت شماره دیجیتالی هم ندارد، بلکه در عوض مجموعه‌ای از شکاف‌ها روی صفحه آن ایجاد شده که هر کدام یک دهم عرض یک درجه هستند.

نورهای آبی رنگ «ال ای دی» و لنزهای 60 ربع اینچ به ترتیب پشت شکاف‌ها قرار می‌گیرند، به طوری که وقتی چرخ دنده‌ها حرکت می‌کنند، مجموعه‌ای از نورها با حرکت سریع در مدارهای متمرکز حرکت می‌کنند تا ثانیه‌های در حال گذشتن را نشان دهند و سر ساعت و دقیقه صحیح مکث می‌کند.