ازکجا ازچی چه خبر!
٢۱ شهریور ۱۳۸٧
نیمه مهرماه، آخرین ملاقات زمینی‌ها با «هابل» ... نظرات() 

فضاپیمای «آتلانتیس» آماده می شود که تا حدود بیست روز دیگر آخرین پرواز شاتل‌ها را به سوی تلسکوپ فضایی «هابل» انجام دهد.

به گزارش سرویس فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این پرواز تحت تدابیر شدید امنیت پرواز صورت خواهد گرفت.

سکوی پرتاب LC-39A پس از چند روز تاخیر ناشی از طوفان حاره‌یی گوستاو پذیرای شاتل فضایی آتلانتیس شد تا در ساعت 4:33 دقیقه بامداد به وقت جهانی روز 13 مهرماه این شاتل را به همراه پنج خدمه آن روانه آخرین ملاقات انسان با قوی ترین چشم دست ساز خود در کیهان یعنی تلسکوپ فضایی هابل کند.

در این ماموریت که 11 روز به طول خواهد انجامید برای پنجمین و آخرین بار هابل تعمیر خواهد شد و عمر آن حداقل تا سال 2013 تمدید می شود.

با این حال مقامات ناسا اخیرا هشدار دادند شاتل آتلانتیس، این بار بیشتر از معمول با خطر رویارویی با یک انفجار فاجعه آمیز ناشی از برخورد با زباله‌های فضایی مواجه است.

جان شانون، مدیر برنامه شاتل در این زمینه اظهار داشت: مایکل گریفین، رییس ناسا، در جلسه تصمیم‌گیری نهایی برای پرتاب که برای روز دهم اکتبر برنامه‌ریزی شده حضور خواهد داشت.

ماموریت هابل نیازمند آن است که شاتل به مداری بالاتر از مدار سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی برود که در آن ارتفاع زباله‌های فضایی بیشتری وجود دارد.

در این ماموریت قرار است دو ابزار جدید بر تلسکوپ فایی هابل نصب شود و همچنین باتری‌ها و حسگرها و شش ژیروسکوپ آن تعویض شوند تا هابل بار دیگر با حداکثر توان خود و برای آخرین بار به خدمت علم در آید.

این ماموریت پیش از حادثه سقوط شاتل فضایی کلمبیا در برنامه پروازهای شاتل های فضایی قرار داشت اما پس از آن حادثه به دلیل توصیه کمیسون بررسی سقوط کلمبیا و به دلیل مسایل امنیتی از دستور کار شاتل ها خارج شد. همین موضوع سبب اعتراض های بسیاری در میان جامعه علمی شد و سرانجام کمیسیون دیگری شروع به بررسی موضوع کرد و در پایان اعلام شد با حفظ تمامی تدابیر ایمنی ممکن آتلانتیس به دیدار هابل خواهد رفت.

به نوشته نجوم، این ماموریت تنها ماموریت شاتل ها پس از سقوط کلمبیا خواهد بود که به مقصدی غیر از ایستگاه بین المللی فضایی انجام خواهد شد. البته پس از پیشنهاد سناتور اوباما (نامزد حزب دموکرات برای ریاست جمهوری ایالات متحده ) مبنی بر تمدید مدت خدمت شاتل های فضایی پس از سال 2010 و تا زمان اطمینان از کارآمدی اوریون که قرار است جانشین شاتل‌ها شود و اعلام ناسا مبنی بر بررسی این موضوع ممن است ماموریت‌های دیگری به مجموعه ماموریت‌های شاتل‌ها و به مقصد مدار زمین بدون ملاقات با ایستگاه، افزوده شود.

در این ماموریت غیر از تعمیر هابل، دو ابزار جدید به آن افزوده خواهد شد یکی از آنها ابزاری به نام مکانیزم گرفت نرم یا Soft-Capture Mechanism است که کمک خواهد کرد تلسکوپ پس از سپری شدن عمرش به مداری امن منتقل شود و دیگری دوربین میدان دید باز شماره 3 یا WFC3 است.

این دوربین به هابل امکان می دهد تا بازه وسیعتری از طول موج‌ها را در یک میدان دید ثبت کند.

این ماموریت را از نظر دشواری و پیچیدگی عملیات دشوار ترین ماموریت ناسا پس از فتح ماه ارزیابی می کنند و به همین دلیل تدابیر شدیدی برای تضمین امنیت آن و فضانوردان آن اتخاذ شده است.

از جمله اینکه برای اولین بار در تمام مدت عملیت شاتل فضایی اندیور بر سکوی 39B آماده پرواز خواهد ماند تا در صورت نیاز به یاری شاتل آتلانتیس رود.

این ماموریت با کد (STS400(LON شناخته می شود که تنها در صورت نیاز انجام خواد شد.

سکات آلتمن (فرمانده)، گرگوری جانسون (خلبان)، مایکل گود، مگان مک آرتور، میشاییل ماسیمینو و اندرو فستل (تکنسین های ماموریت) وظیفه دارند در این ماموریت هابل را احیاء کنند تا این ابزار ارزشمند علمی بتواند تا زمان آماده شدن تلسکوپ فضایی جیمز وب چشمان انسان به روی عالم را باز نگاه دارد