ازکجا ازچی چه خبر!
٢۱ شهریور ۱۳۸٧
موفقیت پژوهشگران ایرانی در سنتز آزمایشگاهی نانوبیوسرامیک به روشی جدید ... نظرات() 

محقق پژوهشگاه مواد و انرژی از سنتز آزمایشگاهی نانوذره هیدروکسی آپتیت برای نخستین بار با استفاده از روش هیدروترمال خبر داد.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، صاحبعلی منافی، دانشجوی دکتری مواد و مجری طرح در تبیین جزئیات کار خود گفت: ماده اولیه برای تولید نانو ذره هیدروکسی آپتیت، فسفات کلسیم است که ابتدا آن را در آب حل کردیم؛ سپس برای این که فسفات کلسیم به خوبی در آب پخش شود، از روش ماورا صوت (ultera sonic) کمک گرفتیم و پس از پخش کامل ذرات فسفات کلسیم در آب آنها را در اتو کلاو ریخته و داخل کوره قرار دادیم. بهترین دما برای سنتز نانوذره هیدروکسی آپتیت دمای تقریبی 150 درجه سلسیوس است که پس از سنتز این ماده آن را توسط دستگاه‌های STM ,TEM و XRD شناسایی کردیم.

وی با بیان این که این ماده برای اولین بار در جهان به روش هیدروترمال تولید شده است، اظهار کرد: در روش‌های دیگر دمای سنتز 400 تا 500 درجه سانتی‌گراد نیاز است که هر چه دما بالاتر رود ذرات تولید شده درشت‌تر خواهند بود. نتایج نهایی نشان داد در دمای 150 درجه اندازه ذرات تولیدی نانومتری بودند.

این پژوهشگر در خصوص کاربرد نانوذره هیدروکسی آپتیت توضیح داد: این ماده در واقع یک بیوسرامیک است که می‌تواند در بدن به عنوان کاشتنی (implant) استفاده شود (مثلا به عنوان استخوان). نوع نانوساختار این ماده در مقایسه با نوع میکروساختار آن از استحکام بسیار بالاتری برخوردار است.

بنابر اعلام ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، این پژوهش با همکاری باهره یزدانی، محمدرضا رحیمی‌پور، سیدخطیب‌الاسلام صدرنژاد، محمدحسن امین و منصور رضوی انجام و جزئیات آن که به‌عنوان یک پتنت داخلی ثبت شده در مجله Biomedical Materials (جلد 3، شماره 3، صفحه 6-1، سال 2008) منتشر شده است