ازکجا ازچی چه خبر!
۱۸ شهریور ۱۳۸٧
طرح جدید آمریکا همان طرح خاورمیانه آمریکایی شکست خورده است که مقامات امریکا سعی ... نظرات() 
در روزهای گذشته دستگاه دیپلماسی آمریکا و رییس جمهور این کشور با تبلیغات و سر و صدای فراوان برنامه جدید آمریکا در عراق و منطقه خاورمیانه را اعلام کردند. 
اگرچه نکات مدون ، پنهان و واقعی این طرح بیان نشد و تنها بوش بخش های اعلامی آن را در سخنرانی خود اعلام کرد ، اما صحبت ها و اقدامات چند روز اخیر امریکایی ها ویژگی های اصلی طرح بوش را در منطقه آشکار کرد.
در راستای ماموریت جدید، آمریکایی ها  با کمک اروپایی ها فشارهای اقتصادی بر شرکت های طرف قرارداد با ایران را افزایش دادند، برخلاف تمامی مقررات بین المللی با حمله به کسنولگری ایران در اربیل عراق ، دیپلمات های ایرانی را دستگیر کردند و همزمان رایس سفر خود را به خاورمیانه با هدف ترساندن کشورهای منطقه از ایران آغاز کرد.
به نظر می رسد آمریکایی ها همانگونه که در صحبتهای بوش اعلام شد ، طرح بیکر - همیلتون را نادیده گرفته و تصمیم به افزایش نیروها در عراق و کمک به دولت ها و طرف های همراه خود در منطقه مثل دولت لبنان و تشکیلات خودگردان فلسطین گرفتند. 

ویژگی دیگر برنامه آمریکا در منطقه افزایش فشار به ایران و سوریه بود که در سخنرانی بوش و سایر مقامات آمریکایی نمود یافته است.
 با این اقدامات می توان گفت که طرح جدید بوش برای عراق و خاورمیانه هیچ طرح جدیدی نیست بلکه احیای طرح مرده خاورمیانه بزرگ است که قبلا هم اعلام شده بود اما در این برهه از زمان 
 برای رهایی از شکست  و نجات از باطلاق عراق  طراحی شده است .
 مقامات آمریکایی با این موضع گیری و اقدامات می خواهند هم پاسخ منتقدان داخلی خود را  که سیاست های بوش را خصوصا در 
در بعد خارجی از زاویه های مختلف زیر سوال  بردند ،بدهند و هم 
دیپلماسی و برنامه خود را در منطقه فعال نشان دهند.

اما روند  وقایع و عملکرد امریکا در منطقه ،این  واقیعت را  برای مردم و هم سیاستمداران منطقه نشان داد  که  با اعزام 20 هزار سرباز مشکل عراق حل نمی شود و چهره آمریکا در نزد افکار عمومی منطقه بهبود نمی یابد و ترساندن کشورهای منطقه از ایران هم حربه ای قدیمی است که در گذشته چندین بار از آن استفاده شده بود. 

در چنین شرایطی که آمریکا ،نه به خواست ملت ها در عراق ، لبنان و فلسطین توجه می کند و نه جلوی تجاوزات رژیم صهیونیستی را می گیرد و همچون گذشته می خواهد بر منطق زور ، سلطه و فشار  کار ها را پیش ببرد ، به نظر می رسد که هم دستگاه دیپلماسی و هم سایر بخش های امنیتی و نظامی باید با برنامه ها و راهبردهای صحیح و منطقی به تعامل بیشتر با کشورهای منطقه و گروه های مخالف سیاست های آمریکا در منطقه بپردازند و با سیاست های اصولی و از پیش طراحی شده تحرکات آمریکا را مد نظر داشته باشند و  جبهه داخلی را تقویت کنند.