ازکجا ازچی چه خبر!
۱۸ شهریور ۱۳۸٧
افراد دیابتی بایدتحت مراقبت های ویژه غربال گری سرطان قرار گیرند،این افراد نه تنه ... نظرات() 
به گزارش شبکه خبر به نقل از خبرگزاری آلمان؛ نتایج تازه ترین تحقیقات پژوهشگران آلمانی نشان می دهد میزان ابتلا به سرطان روده در افراد دیابتی در مقایسه با افرادی که بیماری قند خون ندارند تا 30 درصد بیشتر است همچنین افراد دیابتی تا 70 درصد بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده قرار دارند؛ شیوع سرطان در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم بیشتر است.

پزشکان آلمانی با استناد به نتایج این تحقیقات‌، به افراد مبتلا به دیابت توصیه می کنند از ابتدای سن 50 سالگی بطور مرتب هر پنج سال یک بار تحت آزمایش های غربال گری سرطان قرار گیرند؛ همچنین آزمایش مداوم تشخیص خون در مدفوع می تواند به تشخیص زودرس تومور در معده یا روده کمک کند.

به گفته دانشمندان علت تشدید خطر ابتلا به سرطان در بیماران دیابتی هنوز مشخص نشده است. در هر حال عامل تشدید خطر بروز هر دو بیماری دیابت و سرطان؛ یک چیز یعنی تغذیه ناسالم و اضافه وزن اعلام شده است.

افراد دیابتی عموما کربو هیدرات و مواد غذایی پرچرب زیاد مصرف می کنند و اضافه وزن دارند؛ این احتمال نیز وجود دارد که سطح زیاد انسولین خون، موجب تسریع رشد سلول های سرطانی در بدن می شود.